Francoski 'narkokralj' Nabil Abida se je roki pravice uspešno izogibal več kot 10 let, a ga je ta naposled vendarle dohitela. V torek popoldne so ga namreč prijeli na letališču Jose Maria Cordova v Medelinu v Kolumbiji.
Ko so ga letališke oblasti vprašale, kdo je in od kod prihaja, se je predstavil kot poslovnež iz Srbije. A mu laž ni uspela, saj so med postopkom preverjanja potrdili njegovo pravo identiteto in da je za njim razpisana rdeča tiralica Interpola zaradi preprodaje mamil in organiziranega kriminala, piše srbski Kurir.
Francoski preiskovalci menijo, da je Abida ključni član mednarodne mreže za tihotapljenje droge, svoje veze pa ima v Kolumbiji, Španiji in Srbiji. Pariško kazensko sodišče ga že dalj časa preiskuje zaradi organiziranja velikih pošiljk kokaina iz Južne Amerike v Evropo.
"Razbili smo kriminalno mrežo, ki je povezana s Francijo. V sklopu akcije proti trgovini z drogo smo uspeli prijeti francoskega državljana Nabila Abido, ki ga oblasti iz njegove države iščejo zaradi težkih kaznivih dejanj," je potrdil William Rene Salamanca, direktor kolumbijske nacionalne policije. Na posnetku, ki ga je Salamanca objavil na svojem profilu na omrežju X, je narkokralj med aretacijo nasmejan.
Abida, francoski državljan z alžirskimi koreninami, je osumljen, da je v zadnjih desetih letih koordiniral tihotapljenje kokaina iz Kolumbije v Evropo. Nanj so mednarodni kriminalisti postali pozorni, ker je pogosto potoval med dvema celinama. Kot navaja kolumbijski El Tiempo, so prav zaradi njegovega zadnjega potovanja v Medelin konec lanskega leta okrepili varnostne ukrepe tako v Kolumbiji kot Franciji.
Aretacija je rezultat sodelovanja mednarodnih varnostnih služb, ki so pozorno spremljale njegovo gibanje. Preiskava je potekala tako, da Abida in njegovi tesni sodelavci niso opazili, da so jih že dlje časa spremljali.
V naslednjih dneh naj bi stekel postopek za izročitev francoskim oblastem, ki naj bi se zgodila v petih dneh.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.