"Imamo dogovor. Enotnost. Vseh 27 voditeljev se je strinjalo o dodatnem paketu pomoči Ukrajini v višini 50 milijard evrov v okviru proračuna EU," je na družbenem omrežju X zapisal Michel po pogovorih z Viktorjem Orbanom, voditelji Nemčije, Francije in Italije ter predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Srečanje je potekalo pred začetkom zasedanja Evropskega sveta, ki se ga udeležuje tudi premier Robert Golob.
Dodal je, da bo to omogočilo trdno, dolgoročno in predvidljivo financiranje za Ukrajino: "EU prevzema vodenje in odgovornost pri podpori Ukrajine, vemo, kaj je na kocki," je še zapisal Michel.
Orban: Dobili smo zagotovila, da madžarski denar ne bo šel Ukrajini
Orban je na zasedanju v Bruslju umaknil veto na 50 milijard evrov pomoči Ukrajini, s čimer je omogočil dogovor 27 držav članic. Svojo odločitev je utemeljil rekoč, da je prejel "jamstva" za milijarde evrov, ki so bila dodeljena Budimpešti in jih je Evropska komisija zamrznila.
Madžarski premier je sporočil, da je Madžarska prejela zagotovila, v skladu s katerimi evropska sredstva, ki so bila dodeljena Budimpešti in jih je Bruselj zamrznil, ne bodo poslana Ukrajini.
Kot je dejal, je Madžarsko skrbelo, da bo denar EU, namenjen Madžarski, šel v Ukrajino. "Končno smo izpogajali nadzorni mehanizem, ki bi zagotovil, da bo denar razumno porabljen, in dobili smo zagotovilo, da madžarski denar ne bo končal v Ukrajini," je dejal v video sporočilu, objavljenem na Facebooku.
Madžarski premier Orban je tako vendarle pristal na nadaljnjo makrofinančno pomoč Ukrajini v okviru revizije dolgoročnega proračuna unije 2021-2027. Ta vključuje 50 milijard evrov za Ukrajino za prihodnja štiri leta, od tega 33 milijard evrov posojil in 17 milijard evrov nepovratnih sredstev.
Dogovorili naj bi se, da bo Evropski svet na podlagi letnega poročila Evropske komisije vsako leto opravil razpravo o izvajanju finančnega instrumenta za Ukrajino. Če bo treba, bodo voditelji čez dve leti pozvali komisijo, naj pripravi predlog revizije instrumenta v okviru prihodnjega dolgoročnega proračuna.
Orban je sicer pred zasedanjem zahteval, da bi pomoč Ukrajini članice potrjevale s soglasjem vsako leto.
Ukrajinska zahvala
"Pozdravljam sprejetje odločitve o vzpostavitvi instrumenta za Ukrajino v vrednosti do 50 milijard evrov za obdobje 2024-2027. Države članice EU so še enkrat pokazale svojo solidarnost in enotnost v dejanjih za ukrajinsko ljudstvo, da se sooči z vojno," je na družbenem omrežju X zapisal ukrajinski premier Denis Šmihal.
Ukrajinski premier se je zahvalil predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu in voditeljem držav članic sedemindvajseterice za neomajno podporo. "Vsak vaš glas je pomemben prispevek k naši skupni zmagi. Zagotovilo za to je sveženj v višini 50 milijard evrov do konca leta 2027," je zapisal.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nagovoru udeležencem vrha menil, da Evropa pošilja močan signal čez Atlantski ocean in vsemu svetu, da se bo na pravilih temelječ red zoperstavil vsem izzivom. "Pomembno je, da ste to odločitev sprejeli soglasno, vseh 27 članic. To znova kaže na vašo trdno enotnost in podporo Ukrajini," je dejal.
Je pa izrazil obžalovanje, da EU do konca marca ne bo izpolnila obljube o dobavi milijona izstrelkov v enem letu. Zaradi zamude pri izpolnjevanju tega cilja je potrebna enotnost pri vzpostavitvi sklada za vojaško podporo Ukrajini v okviru Evropskega mirovnega instrumenta, je dejal.
Dogovor EU o pomoči Ukrajini po mnenju Bruslja tudi sporočilo ZDA
Da Evropska unija z dogovorom voditeljev članic o nadaljnji makrofinančni pomoči Ukrajini pošilja tudi sporočilo ZDA, sta prepričana von der Leynova in Michel, z njima se strinja tudi Golob.
Z dogovorom se Michelovem mnenju pošilja sporočilo Ukrajincem, da jih unija še naprej podpira: "To je sporočilo našim evropskim državljanom, saj kaže našo enotnost in vodstvo Evropske unije, pa tudi da se ne pustimo ustrahovati Rusiji, ki krši mednarodno pravo. Poleg tega pošiljamo sporočilo ZDA in našim partnerjem po svetu, ki podpirajo Ukrajino ter njeno ozemeljsko suverenost in celovitost," je še povedal. Izrazil je upanje, da bo odločitev EU o nadaljnji pomoči spodbudila pristojne v ZDA, da bodo odobrili podporo Ukrajini.
Da gre za signal ZDA, kjer republikanci v kongresu blokirajo potrditev 61 milijard dolarjev dodatne pomoči Ukrajini, je menil tudi nemški kancler Olaf Scholz. "Upam, da bo sporočilo, ki ga pošiljamo danes, pomagalo olajšati stvari", tako da bo ameriški predsednik Joe Biden dosegel potrditev svojega načrta pomoči Ukrajini, je po današnjem vrhu EU dejal Scholz.
Današnji dogovor po besedah francoskega predsednika Emmanuela Macrona tudi kaže, da Evropa ne bo omahovala pri podpori Ukrajini. "Sporočilo je jasno: Rusija ne more računati na utrujenost Evropejcev pri podpori Ukrajini," je dejal novinarjem.
'Madžarska ni dobila nobega darila'
Predsednica komisije von der Leynova je ob tem zanikala, da bi madžarski premier v zameno za podporo Ukrajini dobil zagotovila o odmrznitvi evropskih sredstev, namenjenih Madžarski. Tudi Macron je novinarjem zagotovil, da "Madžarska ni prejela nobenega darila".
Michel pa je pojasnil, da so v sklepih Evropskega sveta spomnili na sklepe zasedanja, ki je potekalo decembra 2020. Tedaj so določili načela za izvajanje uredbe o pogojevanju izplačila evropskih sredstev z vladavino prava. EU je sicer v okviru tega mehanizma Madžarski zamrznila 6,3 milijarde evrov kohezijskih sredstev. Gre za del od skupno okoli 21 milijard evrov zamrznjenih sredstev.
Michel pa je pojasnil, da so v sklepih Evropskega sveta spomnili na sklepe zasedanja, ki je potekalo decembra 2020. Tedaj so določili načela za izvajanje uredbe o pogojevanju izplačila evropskih sredstev z vladavino prava. EU je sicer v okviru tega mehanizma Madžarski zamrznila 6,3 milijarde evrov kohezijskih sredstev. Gre za del od skupno okoli 21 milijard evrov zamrznjenih sredstev.
Golob medtem ni želel komentirati, kaj je madžarski premier prejel v zameno za podporo vključitvi pomoči Ukrajini v revizijo večletnega finančnega okvirja. "Pomembno je, da je proračun potrjen," je poudaril. Ob tem je pozdravil določilo, da bodo voditelji vsako leto opravili razpravo o izvajanju finančnega instrumenta za Ukrajino.
Slovenija si je sicer v proračunskih pogajanjih prizadevala, da se sredstva povečajo tudi za druge prioritete, ne samo za Ukrajino. Med temi je Golob naštel migracije, soočanje z naravnimi nesrečami in Zahodni Balkan.
"Vse tri prioritete, ki jih je Slovenija zagovarjala, so vključene v povečanje dolgoročnega proračuna," je povedal in izrazil zadovoljstvo z dogovorom. Seveda bi bilo bolje, da bi bilo sredstev več, vendar pa je pomembno, da so, je še povedal premier.
Večmilijardno povečanje proračuna
Revizija dolgoročnega proračuna unije 2021-2027, vrednega 1216 milijard evrov v tekočih cenah, sicer predvideva skupno povečanje za 64,6 milijarde evrov. V to je poleg pomoči za Ukrajino vključenih dodatnih 9,6 milijarde evrov za soočanje z migracijami in sodelovanje s tretjimi državami, tudi za podporo Zahodnemu Balkanu. Revizija predvideva še po 1,5 milijarde evrov za solidarnostni sklad in za spodbujanje konkurenčnosti evropskega gospodarstva.
Za pokritje tega povečanja bodo morale članice prispevati dodatnih 21 milijard evrov, 10,6 milijarde evrov pa bodo pridobili s prerazporeditvami obstoječih sredstev. Za 33 milijard evrov posojil, namenjenih Ukrajini, niso potrebni dodatni prispevki članic niti prerazporeditev obstoječih sredstev.
V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici, tudi pred evropskih parlamentom, poteka protest kmetov.
KOMENTARJI (673)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.