"Vse obveznosti, ki izhajajo tako iz primarnega kot iz sekundarnega prava Evropske unije, ostajajo v veljavi in jih bo Poljska še naprej v celoti spoštovala," je zatrdilo poljsko zunanje ministrstvo.
"Določbe Pogodbe EU, na katere se nanaša razsodba, (...) ostajajo v veljavi. Pristati ne moremo zgolj na oblike njihove interpretacije ali uporabe, ki kršijo našo ustavo," so še zapisali in poudarili, da Poljska spoštuje zavezujoče mednarodno pravo.
Izjava ministrstva prihaja dva dni po tem, ko je to povzročilo val razburjenja v Uniji. Poljsko ustavno sodišče je namreč s četrtkovo razsodbo pod vprašaj postavilo primarnost prava EU pred nacionalnim pravom. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob tem izrazila globoko zaskrbljenost in zagotovila, da bo komisija uporabila vsa pooblastila, da zagotovi primarnost prava EU.
Poljski premier Mateusz Morawiecki je v četrtek zvečer pohvalil odločitev ustavnega sodišča, da ima poljska ustava prednost pred evropsko zakonodajo. Zanikal pa je teorije, da naj bi se država pripravljala na izstop iz EU, a ob tem dodal, da ne bodo drugorazredni. Ob tem je zatrdil, da "mesto Poljske je in bo v družini evropskih držav".
Madžarska vlada podprla odločitev poljskega sodišča glede evropske zakonodaje
Madžarska je sicer v soboto kot doslej prva država članica EU izrecno - v posebnem sklepu vlade, ki ga je podpisal premier Viktor Orban - podprla četrtkovo odločitev poljskega ustavnega sodišča, po kateri so nekatere določbe in sodne odločitve EU v nasprotju s poljsko ustavo. Oblasti v Budimpešti so namreč ocenile, da je odločitev ustavnih sodnikov posledica "slabe prakse evropskih institucij".
Te si, tako Orbanova vlada, "prizadevajo za to, da bi brez spremembe pogodb EU in s postopnim širjenjem pristojnosti državam članicam odvzela pooblastila, ki jih te nikoli niso prenesle na EU". Ustavna sodišča in druga sodišča držav članic imajo zato vso pravico, da "preverjajo obseg in meje pristojnosti EU", še piše v sklepu, ki ga je vlada posredovala madžarski tiskovni agenciji MTI.
Orbanova vlada je sicer sama že dolgo tarča kritik Bruslja zaradi spodkopavanja demokracije in pravne države. Oblasti v Varšavi in Budimpešti podpirata ena drugo nasproti Evropski komisiji in drugim članicam unije ter blokirata ali grozita z blokado ukrepov EU, ki za svoje sprejetje potrebujejo soglasje v Svetu EU.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.