Prvi posnetek je nastal v naselju Mali Zvornik, ki leži na meji med Srbijo in BiH. Kot je razvidno iz posnetka, ob strani tovornjaka klečita dve osebi, pred njima pa stoji uniformiran policist. Nato iz avtomobila izstopi še drugi policist. Ta z orožjem (ki spominja na pendrek) začne pretepati dva migranta. Kot poroča Radio Svobodna Evropa je posnetek s svojim mobilnim telefonom naredil eden izmed srbskih državljanov, ki je 23. aprila prečkal mejo.
Verodostojnost posnetka je potrdila nizozemska preiskovalna novinarska mreža Lighthouse Reports, ki že leta preiskuje policijsko nasilje nad migranti. "Ni jasno, kaj točno druga uniformirana oseba uporablja kot orožje na videu, čeprav je videti dolgo, tanko in prožno," je v analizi posnetka na družbenem omrežju napisal Jack Sapoch iz Lighthouse Reports.

Drugi posnetek, ki ga je na svojem družbenem profilu objavilo srbsko združenje prostovoljnih mednarodnih zdravniških delavcev (MVI), pa je nastal v tranzitnem centru v Somboru na severu Srbije. Iz tega posnetka je razvidno, kako dva policista tepeta dva begunca, ob tem pa večja skupina beguncev beži stran.
"Uradni tranzitni center, ki ga financira vlada Srbije, bi moral biti varen kraj za begunce. Ta posnetek prikazuje drugačno zgodbo. To je jasen dokaz, da je srbska policija nezakonito pretepala posameznike. Fant na tem posnetku je mladoleten," so zapisali v združenju MVI.
Po podatkih nevladne organizacije Klikaktiv, ki migrantom nudi pravno pomoč, je posnetek iz Somborja nastal včeraj zjutraj, v času, ko je center obiskala policija. Slednja je želela prepeljati nekaj beguncev v center Preševo na jugu Srbije. "Del ljudi je začel bežati, policija pa jim je sledila. Na posnetku sta tudi dva moška, eden od njiju je mladoleten, in dva policista. Slednja sta moška podrla na tla in ju udarjala, brcala in tepla s palico," je za Radio Svobodna Evropa dejala Milica Švabić iz Klikaktiva. "Pričakujemo, da bodo policisti, ki so pretepli begunce, za svoja dejanja odgovarjali," je dejala Švabićeva, ki je dejanja policije obsodila.

Dodala je, da bo organizacija Klikaktiv poslala pritožbe pristojnim organom. Pojasnila je še, da begunci in migranti vse pogosteje prijavljajo policijsko nasilje. Je pa to prvič, da so v javnost prišli posnetki brutalnega policijskega nasilja.
Oddelek za notranji nadzor Ministrstva za notranje zadeve (MUP) Srbije je zaradi dokumentiranega policijskega nasilja napovedalo preiskavo. "Po opravljeni preiskavi bo Uprava za notranji nadzor v skladu s svojimi pristojnostmi zoper odgovorne policiste izvedla vse z zakonom predpisane ukrepe," so danes sporočili s srbskega ministrstva za notranje zadeve.
V 15 azilnih centrih v Srbiji je trenutno nastanjenih okoli 2700 beguncev in migrantov, kažejo podatki iz marca 2023. To je veliko manj kot v istem obdobju lansko leto, ko se je v 17 centrih nahajalo okoli 4500 oseb.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.