Policisti hrvaškega Nacionalnega urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Pnuskok) so v sodelovanju z Uradom za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) ter ob podpori Europola v četrtek zaključili mednarodno kriminalistično preiskavo, pri kateri so sodelovali tudi policisti iz Francije, Nizozemske, Belgije, Avstrije in Španije. Preiskovali so delovanje kriminalne združbe na področju organiziranega kriminala, katere člani so osumljeni storitve najtežjih kaznivih dejanj, so sporočili s hrvaškega notranjega ministrstva.
Kot smo že poročali, so včeraj na območju več policijskih uprav na Hrvaškem potekale racije, v katerih je sodelovalo okoli sto policistov in kriminalistov, skupno pa so prijeli deset oseb. Danes je hrvaško notranje ministrstvo objavilo posnetke aretacij in fotografije predmetov, ki so jih zasegli.
Po opravljenih kriminalističnih preiskavah je policija zoper osumljence podala kazenske ovadbe.
Preprodajali so kokain in orožje ter tihotapili ljudi
Kot poročajo hrvaški mediji, je deseterica prijetih del skupine 14 hrvaških državljanov, ki jih preiskuje Uskok in so osumljeni tihotapljenja več sto kilogramov kokaina, preprodaje orožja in ilegalnega prevažanja tujcev.
Tožilstvo je na podlagi rezultatov, pridobljenih z mednarodnim sodelovanjem, uvedlo preiskavo proti dvema skupinama tihotapcev. Prvo je sestavljalo 10 članov, starih od 36 do 63 let, drugo pa štirje člani, stari od 29 do 41 let, poroča Jutarnji list.
Večjo kriminalno združbo naj bi vodil Petar Ćosić, znan kot Šarac, ki je bil leta 2011 aretiran v akciji Dogma zaradi tihotapljenja 339 kilogramov kokaina in obsojen na štiri leta zaporne kazni. Ćosić je osumljen tudi umora 47-letnega Milana Milovca, desne roke beograjskega narkokralja Darka Šarića, ki ga je včeraj aretirala srbska policija. Milovac, znan kot Cigla, je bil v Srbiji obsojen na zaporno kazen, zato je bil ves čas na begu. 4. marca je v Ekvadorju umrl za posledicami likvidacije, ki naj bi jo naročil z njegovim delom nezadovoljen Ćosić.
Uskok sumi, da je Ćosić od novembra 2019 do aprila letos v verigi tihotapljenja kokaina povezoval svoje sodelavce z več osebami na Hrvaškem v Belgiji, Španiji, Nemčiji, Grčiji, BiH, Kolumbiji in Ekvadorju. Kokain naj bi kupoval, nadziral njegov transport in raztovarjanje, njegovo prodajo in prodajno ceno ter način plačila, organiziral pa je tudi pretovarjanje kokaina iz zabojnikov, dostavljenih na Hrvaško.
Ostali člani združbe so medtem plačevali natovarjanje kokaina, nadzirali prevoz, plačevali sodelujoče in v Luki Ploče prevzemali drogo, ki so jo nato preprodajali naprej. Na ta način je združba pretihotapila najmanj 609 kilogramov kokaina in pridobila več kot 17 milijonov evrov protipravne koristi, je sporočil Uskok.
Poleg tega Uskok sumi 36-letnika, da je iz BiH v Francijo pretihotapil in tam preprodajal 38 avtomatskih pušk, 119 granat, 2,4 kilograme plastičnega eksploziva, štiri pištole, strelivo in detonatorje, skupina, ki jo je vodil, pa je s tem zaslužila najmanj 164.500 evrov. 36-letnik naj bi skupaj s 46-letnikom dvakrat organiziral tudi tihotapljenje kokaina iz Južne Amerike v pristanišče Ploče, a sta od tega odstopila zaradi omejitev, ki so bile uvedene zaradi epidemije novega koronavirusa.
63-letni in 47-letni član Ćosićeve skupine pa sta osumljena tudi tihotapljenja 17 tujcev, ki so jih odkrili v tovornjaku na mejnem prehodu Bregana.
Tožilstvo je ob tem zapisalo, da je bila razbita še ena skupina tihotapcev južnoameriškega kokaina. Prodajali so ga za 30.000 evrov po kilogramu. Preiskovalnemu sodniku zagrebškega sodišča bodo predlagali, naj za člane obeh skupin tihotapcev odredi pripor.
Manjša kriminalna združba, ki je imela le štiri člane, je po pisanju Večernjega lista delovala pod vodstvom Marka Grzunova. Uskok Grzunova sumi, da je organiziral kriminalno združbo, ki so jo poleg njega sestavljali Ivan Stilinović, Tomislav Kljaić in Amer Draganović. Skupina je od avgusta 2020 do 13. aprila 2022 na Hrvaško iz Ekvadorja in Dominikanske republike prek Nizozemske redno tihotapila kokain.
Uskok je proti četverici, ki je kokain tihotapila tudi med bananami in všitega v goveje usnje, začel preiskavo in za vse štiri zahteval preiskovalni pripor.
Kako je mogoče, da je Šarić iz pripora vodil delovanje združbe?
Spomnimo, srbska policija je včeraj prijela Šarića in štiri njegove sodelavce. Kot je sporočilo srbsko notranje ministrstvo, so aretirani med drugim obtoženi tudi za umor, nedovoljeno proizvodnjo in trgovanje z drogami, nedovoljeno proizvodnjo, nošenje in trgovanje z orožjem in eksplozivnim materialom ter zlorabo uradnega položaja.
Šarićeva skupina doslej ni bila znana po brutalnosti in ubojih, ampak zgolj po tihotapljenju drog, piše srbski spletni portal N1 Srbija.
Ker je bil Šarić ves čas v hišnem priporu v svoji vili v beograjskem naselju Dedinje, se srbski mediji sprašujejo, kako je lahko vodil kriminalno združbo iz pripora. "Nemogoče je, da se nekaj takega dogaja brez zaščite iz vrhov države (...) Zanima me, ali bo preiskava šla do političnega ozadja, ne pa samo izvršnega," je ob tem dejal urednik srbskega spletnega portala Vreme Andrej Ivanji.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.