Kravata kralja Karla na podnebni konferenci je odražala grško zastavo, v Grčiji pa so to prepoznali kot suveren znak podpore po sporu med Sunakom in njegovim grškim kolegom Kyriakosom Mitsotakisom glede skulptur, ki jih trenutno hrani britanski muzej.
V začetku tedna je namreč Sunak nenapovedano odpovedal srečanje z grškim premierjem, kar niti ne bi bilo tako nenavadno, če ne bi pred tem grški premier v intervjuju za BBC dejal, da je "obdržati grške skulpture v britanskem muzeju enako, kot če bi Mona Lizo prerezali na pol". Kot poroča Guardian, je med premierjema očitno prišlo do spora zaradi omenjenih skulptur.

Kralj Karel pa je očitno le našel način, da jasno izrazi svoje mnenje, ter se odločil za drzno kravato z grško zastavo. Viri iz kraljevske palače so sicer dejali, da je kravato nosil tudi med nedavnim obiskom v Južni Koreji ter večkrat v javnosti. Po navedbah grških medijev je kravata iz luksuznega butika Pagoni Maison des Cravatesa v Atenah.
Grški portali so si stvar razložili po svoje, potezo kralja pa so označili za "jasno sporočilo, ki je morda veliko močnejše od katere koli izjave". Izbiro britanskega kralja za kravato razumejo kot "izkaz podpore Grčiji v dolgotrajnem sporu glede skulptur".
Uporaba oblek za izražanje svojih mnenj sicer ni novost v kraljevi družini. To je večkrat naredila že kraljica Elizabeta II. Ko se je leta 2017 ob napovedi zakonodaje za pripravo Združenega kraljestva na izstop iz Evropske unije pojavila v škrlatno modrem klobuku z rumenimi okraski, so njeno izbiro oblačil takoj primerjali z zastavo EU.
Karel, ki sicer večkrat počitnikuje v domovini svojega očeta, je večkrat dejal, da čuti globoko povezanost z Grčijo ter z njeno pokrajino, zgodovino in kulturo.
Skulpture pa ostajajo jabolko spora. Tudi nekdanji poslanec Evropskega parlamenta in oče nekdanjega predsednika vlade Borisa Johnsona, Stanley Johnson, je dejal, da je napočil čas, da se skulpture vrnejo. Ob tem je tudi izrazil dvom, glede načina, s katerim so bile skulpture sploh pripeljane v Združeno kraljestvo, vprašanje je, je dejal, ali je bilo to zakonito.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.