Danes 46-letnega Daniela Andreasa San Diega so na seznam najbolj iskanih teroristov uvrstili zaradi dveh bombnih napadov na območju San Francisca leta 2003, ki sta povzročila nekaj omejene škode, žrtev pa nista zahtevala.
Konec avgusta omenjenega leta sta v enournem razmaku v kampusu biotehnološkega podjetja v kraju Emeryville ena za drugo eksplodirali dve cevni bombi. Razen popokanih stekel na oknih posledic ni bilo, a so oblasti San Diega obtožile, da je želel z drugo bombo poškodovati reševalce. Mesec dni pozneje je eksplozivno napravo, tokrat napolnjeno z žeblji, podstavil na območju podjetja za proizvodnjo prehranskih izdelkov v Pleasantonu.
Razlogi pa niso bili politični. San Diega, "vegana, ki ne je mesa in izdelkov, ki vsebujejo živalske produkte", kot lahko preberemo v opisu na spletni strani ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI), je tako daleč pripeljal boj za pravice živali. Napadeni podjetji sta namreč sodelovali z laboratorijem iz New Jerseyja, na katerega so letele kritike zaradi mučenja živali.
FBI ga povezuje z "ekstremističnimi skupinami zagovornikov živali", v njegovem opisu pa lahko preberemo še, da je delal kot strokovnjak za operacijski sistem Linux, da ima več tetovaž, nosi očala in je izurjen jadralec. "Znano je, da ima v lasti pištolo," so še dodali.
Na podlagi informacij iz ZDA, ki so že zahtevale njegovo izročitev, so ga v ponedeljek prijeli v Walesu.
Daniela Andreasa San Diega so na ameriški seznam najbolj iskanih teroristov uvrstili leta 2009 kot sploh prvega domačega terorista. Poteza FBI je takrat naletela na ostre kritike.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.