Tujina

Papež pred križevim potom z obredom v skoraj prazni baziliki sv. Petra

Rim, 02. 04. 2021 21.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z bogoslužjem v prazni baziliki svetega Petra se je papež Frančišek na veliki petek spomnil trpljenja in smrti Jezusa Kristusa na križu. Po branju iz Svetega pisma in priprošnjah je sledil osrednji del, čaščenje križa, ob katerem se je papež v skladu s tradicijo vrgel pred oltar.

Bogoslužje za veliki petek
Bogoslužje za veliki petek FOTO: AP

84-letni papež je pred tem obiskal zdravstvene delavce v vatikanskem centru za cepljenje proti covidu-19, kjer je govoril z njimi in ljudmi, ki so čakali na cepljenje. Sam je že prejel oba odmerka cepiva, Vatikan pa je pred veliko nočjo napovedal, da bo med prazniki s cepivom Pfizerja in BioNTecha cepil 1200 brezdomcev in drugih pomoči potrebnih.

Veliki petek je za katolike dan spomina na Jezusovo smrt in tako tudi dan tišine, ko se mnogi postijo, v cerkvah pa potekajo zgolj obredi brez pridige, svetih maš ni.

Letos so verniki lahko prisotni, a v omejenem številu.
Letos so verniki lahko prisotni, a v omejenem številu. FOTO: AP

Letošnje obeleževanje velikonočnega tridnevja sicer tako kot lani zaradi epidemije covida-19 in z njo povezanih omejitvenih ukrepov poteka v okrnjeni obliki. So pa lahko verniki letos za razliko od lani prisotni pri obredih v baziliki svetega Petra, a zgolj v zelo omejenem številu.

Papež Frančišek je najprej v četrtek v baziliki daroval krizmeno mašo, ni pa kot običajno umival nog zapornikom ali beguncem v Rimu. Danes ob 18. uri je, prav tako v baziliki svetega Petra, opravil omenjeno bogoslužje velikega petka, nato pa je sledil še križev pot v spomin na Jezusovo trpljenje. Ta tudi letos tako kot lani ne bo potekal v rimskem Koloseju, kjer so se v letih pred pandemijo zbrali številni verniki, ampak na ploščadi pred baziliko.

Letošnje velikonočno obredje je tako kot lani prilagojeno epidemiološkim ukrepom.
Letošnje velikonočno obredje je tako kot lani prilagojeno epidemiološkim ukrepom. FOTO: AP

Velikonočna vigilija na veliko soboto se bo zaradi nočne prepovedi gibanja, ki je v veljavi v Rimu, v baziliki začela že ob 19.30. V njej bo papež v nedeljo ob 10. uri daroval tudi velikonočno mašo, ki se bo sklenila s tradicionalnim blagoslovom Urbi et orbi (mestu in svetu).

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dante
03. 04. 2021 16.01
Za gnar se bo pa ja vrgel na kolena.
nikhrast
02. 04. 2021 21.58
-1
Good Friday, velik dan za protestante, velikonočni ponedeljek pa praznik za katoličane, večina nas tako že dela v ponedeljek, vsaj v Severni Ameriki, tako vidiš kdo ima glavno besedo.