Tujina

Obtoženemu nabave orožja za teroristični napad v Strasbourgu 30 let zapora

Pariz/Strasbourg, 04. 04. 2024 23.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sodišče v Parizu je obtoženemu, da je priskrbel orožje za izvedbo terorističnega napada na božičnem sejmu v Strasbourgu decembra 2018, izreklo kazen 30 let zapora. Dvema, ki naj bi pomagala pri nabavi orožja, a naj ne bi vedela za načrt za napad, pa je prisodilo štiri in pet let zapora, poročajo tuje tiskovne agencije.

Glavni na zatožni klopi je bil 42-letni Audrey Mondjehi, obtožen napeljevanja in pomoči pri umoru v okviru teroristične zarote, ker naj bi napadalcu Cherifu Chekattu priskrbel orožje, s katerim je ta streljal na božičnem sejmu in ubil pet ljudi.

Sodišče je z današnjo sodbo sledilo predlogu tožilstva, ki je za Mondjehija, ki je na sodišču sicer izrazil obžalovanje nad tem, kar se je zgodilo, zahtevalo 30 let zapora.

Strasbourg po terorističnem napadu
Strasbourg po terorističnem napadu FOTO: AP

Obramba je medtem trdila, da Mondjehi ni nedolžen, saj je pomagal priskrbeti orožje, a da za Chekattijeve načrte ni vedel. Po mnenju njegovega odvetnika zato ne bi smel biti obtožen terorizma, temveč kriminalne zarote, tako kot preostali obtoženci, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Mondjehi, ki izvira iz Slonokoščene obale, je bil spoznan za krivega teroristične zarote, ker je bil "zelo blizu" napadalcu Chekattu, ki ga je ubila policija, in ker je "vedel za (njegovo) nasilno radikalizacijo", je sporočil predsednik sodišča v Parizu.

Dva od ostalih obtoženih, ki naj bi pomagala pri nabavi orožja, a naj ne bi vedela za načrt za napad, je sodišče po poročanju nemške tiskovne agencije dpa obsodilo na štiri in pet let zapora. En obtožen je bil oproščen obtožb. Na sodbo se lahko še vsi pritožijo.

11. decembra 2018 je Chekatt v času božičnega sejma v središču Strasbourga ubil pet ljudi, 11 pa ranil. Policija ga je dva dni po napadu izsledila in v izmenjavi ognja ubila. Na njegovem USB ključku je našla videoposnetek, v katerem je prisegel zvestobo džihadistični skupini Islamska država (IS). Ta ga je tudi priznala kot enega svojih borcev.

Vendar pa je po incidentu takratni francoski notranji minister Christophe Castaner zatrdil, da si IS pripisuje zasluge za napad, ki ga sama ni načrtovala. Po besedah Chekattovega očeta Abdelkrima je njegov sin menil, da se IS bori za pravično stvar, sam pa mu je vedno govoril, da gre za kriminalce.

Štiri od petih smrtnih žrtev napada so bili tujci, in sicer tajski turist, Afganistanec, italijanski novinar in Poljak, ki je živel v Strasbourgu. Med smrtnimi žrtvami je bil tudi 61-letni Francoz. Dve osebi sta umrli na kraju dogodka, tri pa za posledicami ran v bolnišnici.

V času napada je v Evropskem parlamentu potekalo plenarno zasedanje.

Božični sejem v Strasbourgu sicer velja za enega najstarejših v Evropi in ima velik gospodarski pomen za Strasbourg in druga mesta v severovzhodni Franciji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Salamander123
04. 06. 2024 20.15
+1
Baraba planera pokol ljudi in dobi gnilih 30 let zapora, potem pa gre lepo nazaj ven. Kaj je narobe s svetom???
LuxVeritas
05. 04. 2024 13.17
+3
uvest nazaj smrtno kazen za islamske teroriste in njihove pomagace.
osservatore
05. 04. 2024 10.06
+4
Multikulti sožitje.
veneti
05. 04. 2024 09.41
+5
A ste izgnali vse ki so povezani z njimi njihovi kao muslimanski župniki in vso sorodstvo?Verjetno boste čakali na naslednji napad. OVČKE
bronco60
05. 04. 2024 08.21
+6
Ne vem, zakaj 30 let, doživljenska bi morala bit, brez pogoja predčasnega izpusta iz zapora.