"Iran bo še naprej v celoti podpiral zatirano palestinsko ljudstvo do uresničitve njegovih legitimnih zahtev in osvoboditve svetega Al Kudsa," je zapisal Masud Pezeškian, pri čemer je uporabil arabski izraz za Jeruzalem. Ob tem je Izrael obtožil izvajanja apartheida in poudaril, da je sodelovanje s Palestinci človeška in islamska dolžnost, poročajo tuje tiskovne agencije.
V ponedeljek je novoizvoljeni iranski predsednik iz vrst reformistov, ki je v petkovem drugem krogu predsedniških volitev premagal skrajno konservativnega kandidata Saida Džalilija, pismo naslovil tudi na vodjo libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasralo.
V njem je potrdil, da bo islamska republika nadaljevala s protiizraelsko politiko in še naprej podpirala partnerske strani v okviru t. i. osi odpora. V luči tega se je Pezeškian po telefonu pogovarjal tudi s sirskim kolegom Bašarjem al Asadom in potrdil nadaljnjo podporo Irana Siriji.
Pezeškian, ki bo 30. julija v parlamentu v Teheranu prisegel kot predsednik, je v drugem krogu volitev slavil s 54 odstotki glasov, medtem ko jih je Džalili osvojil 44 odstotkov. Na položaju bo nasledil Ebrahima Raisija, ki je maja umrl v helikopterski nesreči.
Hezbolah: "Vse, kar sprejme Hamas, bomo sprejeli vsi"
"Hamas se pogaja v imenu celotne osi odpora," pa je dejal Nasrala, pri čemer je imel v mislih več zavezniških oboroženih skupin, ki so dejavne po celotnem Bližnjem vzhodu in nasprotujejo Izraelu in ZDA. "Vse, kar sprejme Hamas, bomo sprejeli vsi. Od Hamasa ne zahtevamo, da se usklajuje z nami, saj je ta bitka v prvi vrsti njihova," je še dejal Nasrala.
Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah od začetka vojne v Gazi 7. oktobra lani podpira Hamas v spopadih proti izraelski vojski in se ob libanonsko-izraelski meji prav tako redno spopada z Izraelci, kar je v zadnjih mesecih okrepilo strahove pred širitvijo spopadov po celotni regiji.
Nasrala je svojo izjavo v sredo podal kmalu po srečanju z delegacijo Hamasa, medtem pa naj bi se v Katarju nadaljevala tudi pogajanja o premirju v Gazi.
Po več mesecih brezplodnih diplomatskih prizadevanj so ta teden domnevno znova stekli pogovori ob posredovanju Katarja, Egipta in ZDA, na katerih naj bi poskušali doseči napredek v smeri prekinitve ognja in izpustitve izraelskih talcev, ugrabljenih med napadom Hamasa na Izrael 7. oktobra lani.
Z nezmanjšano silovitostjo se nadaljuje tudi izraelska ofenziva v Gazi, ki je ta teden vstopila v deseti mesec.
Izraelska vojska je danes poročala o nadaljevanju operacij v mestu Gaza, kjer je znova napadla poslopje agencije ZN za podporo palestinskim beguncem (UNRWA), ki naj bi ga po navedbah izraelskih sil koristile palestinske oborožene skupine. Do spopadov prihaja tudi v soseskah na zahodu mesta.
Pred tem je izraelska vojska v sredo zvečer sporočila, da je po hudih spopadih "zaključila operacije" v eni izmed sosesk na vzhodu mesta, ki jih je začela 27. junija. Pri tem naj bi uničila osem Hamasovih predorov, likvidirala več deset palestinskih borcev in uničila več "vojaških objektov".
Iz mesta, kjer je izraelska vojska izdala ukaz za evakuacijo okrog 300.000 prebivalcev, ob tem poročajo o streljanju civilistov med begom in množičnem uničenju. Izraelske sile so v več kot devetmesečni ofenzivi v Gazi po zadnjih podatkih skupno ubile najmanj 38.345 ljudi, še več kot 88.000 je ranjenih. Samo v zadnjih 24 urah je bilo ubitih najmanj 50 Palestincev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.