Nobena skrivnost ni, da se ZDA že leta borijo s prekomerno debelostjo pri mnogih državljanih, tako mlajših kot starejših. Ameriška akademija za pediatrijo je tokrat podala nove smernice pediatrom, kako naj obravnavajo debelost pri otrocih. Vendar so naleteli na številne kritike. Priporočili so namreč intenzivno zdravljenje za otroke, stare šest let, ter zdravila za hujšanje in operacijo za otroke v zgodnjih najstniških letih. V ZDA je namreč debel vsak peti otrok, poroča BBC.
Nekateri se bojijo, da bo takšen pristop nadomestil zdrav in aktiven življenjski slog, zdravniki pa pravijo, da je zgodnje zdravljenje potrebno za preprečevanje bolezni, kot je denimo sladkorna bolezen.
V določenih šolah v Washingtonu so celo ukinili pouk telesne vzgoje in ga nadomestili s predmetom o zdravju, kar je še dodatno razočaralo starše, katerih otroci obiskujejo šole.
Zdravniki že leta spodbujajo zdrav način življenja kot najboljši način boja proti debelosti pri otrocih. V zadnjih tednih pa se je razprava o tem vprašanju ponovno razplamtela, saj je Ameriška akademija za pediatrijo prvič po 15 letih izdala nove smernice. Dobra prehrana in telesna vadba po njihovem nista vedno dovolj.
"Debelost je kronično zdravstveno stanje in poleg sprememb zdravega življenjskega sloga smo dokazali, da zdravila delujejo, prav tako pa tudi kirurški posegi," je dejal dr. Nazrat Mirza, eden od avtorjev. Dodal je, da želijo smernice odpraviti dvojna merila, s katerimi se soočajo ljudje z debelostjo, in sicer tako, da bodo medicinski posegi na voljo tako pri debelosti kot pri vseh drugih boleznih.
"Tako kot pri astmi in hipertenziji," je pojasnil. "Pri hipertenziji bi nekomu rekli, naj zmanjša količino soli, vendar je krvni tlak še vedno visok, zato mu boste še vedno dajali zdravila."
Vendar so nekateri zdravniki zaskrbljeni zaradi poudarjanja intenzivnega zgodnjega ukrepanja. Dr. Katy Miller dela z najstniki, ki se spopadajo z motnjami hranjenja, in se boji, da bi te smernice lahko "pripravile otroke do težavnega odnosa z njihovim telesom".
"To so strategije zdravljenja, ki so drage in tudi v najboljših okoliščinah pogosto neuspešne," je povedala. Dodala je, da bi se morali bolj osredotočiti na družbene dejavnike, ki vplivajo na debelost pri otrocih. "Kako lahko od nekoga zahtevamo, naj se ne prehranjuje, če ne obravnavamo stvari, kot so revščina, pomanjkanje hrane in stanovanjska nestabilnost?"
"Imela sem 15-letnega pacienta, ki so mu zdravniki rekli, naj shujša," je navedla na primeru Millerjeva. "Njegova družina pa je živela v skrajni revščini. Njihove finančne razmere so se spremenile in rekel mi je: 'Veš, kaj je najboljši del tega, da imaš denar? Lahko kupiš sadje, ki ni plesnivo.'"
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.