"Zaradi vse slabše varnostne situacije ter slabega gospodarskega in socialnega upravljanja države končujemo režim, ki ga poznate." To je bilo sporočilo nigrske vojske, ki je na nacionalni televiziji naznanila državni udar. Vojaki so sporočili, da so z oblasti odstavili predsednika Mohameda Bazouma, ki so ga pridržali v predsedniški palači, poroča BBC.
Razpustili so tudi njegovo vlado, razveljavili ustavo, začasno ustavili vse institucije ter zaprli državne meje. V veljavi je tudi policijska ura, ki velja med 22. in 5. uro, ministrstva pa bodo trenutno vodila le tekoče posle.

Spremembe na oblasti je na televiziji v bran izjavi sporočil polkovnik Amadou Abdramane, ob njem pa je sedelo še devet drugih častnikov. "Obrambne in varnostne sile smo se odločile, da naredimo konec režimu," je dejal v televizijskem govoru. "Vse zunanje partnerje prosimo, da se ne vmešavajo," je nadaljeval. "Kopenske in zračne meje so zaprte, dokler se razmere ne stabilizirajo."
Blinken in Gutteres v bran nigrskemu predsedniku
A nigrskemu predsedniku je podporo izrazilo tudi več tujih državnih in ključnih svetovnih igralcev. V telefonskem pogovoru mu je "neomajno podporo" tako že obljubil ameriški državni sekretar Anthony Blinken, ki je vojsko pozval k izpustitvi predsednika. Na tiskovni konferenci na Novi Zelandiji, ki jo trenutno obiskuje, je to "očitno prizadevanje za prevzem oblasti s silo in za kršitev ustave".
ZDA in Francija imata sicer v tej afriški državi, bogati z uranom, tudi svoje vojaške baze. Tako kot ZDA je tudi Francija državni udar obsodila.
Podporo Združenih narodov pa mu je prav tako zagotovil tudi generalni sekretar organizacije Antonio Gutteres. Bazoum je namreč ključni zaveznik zahodnih držav v boju proti islamističnim militantom v Zahodni Afriki.

V imenu Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav Ecowas je v nigrsko prestolnico Niamey na mediacijsko misijo prispel predsednik Benina Patrice Talon. Dejal je, da bodo za ponovno vzpostavitev ustavnega reda v Nigru, če bo to potrebno, uporabljena vsa sredstva, "toda idealno bi bilo, da bi vse potekalo v miru in harmoniji".
Po naznanitvi vojske je nigrski predsednik na spletu zapisal, da bodo vsi težko priborjeni dosežki zaščiteni. "Vsi prebivalci Nigra, ki ljubijo demokracijo in svobodo, bodo poskrbeli za to," je dodal kljubovalno. Njegov zunanji minister pa je dejal, da državni udar nima podpore celotne vojske.
Vojska podprla upornike v Nigru, zunanji minister jih poziva k dialogu
Vojska te sahelske države je sporočila, da bo podprla poziv voditeljev puča za končanje mandata predsednika Bazouma.
V izjavi, ki so jo oborožene sile pod vodstvom generala Abdouja Sidikouja Isse objavile na družbenih omrežjih, so zapisali, da je namen te odločitve zagotoviti "fizično integriteto predsednika in njegove družine" ter preprečiti "smrtonosni spopad med različnimi varnostnimi silami".
Vojska je v izjavi tudi posvarila pred vsakršnim vojaškim posredovanjem iz tujine. To bi po njenem lahko imelo uničujoče posledice za državo. Po nepotrjenih poročilih bi lahko vodja predsednikove garde, general Omar Tchiani prevzel vodenje vojaškega sveta v državi.
Zunanji minister Nigra Massoudou je sicer v današnji izjavi za francosko televizijo France24 dejal, da izvoljena vlada predsednika Bazouma ostaja edina "legitimna in zakonita oblast" v državi.
"Prišlo je do poskusa državnega udara, vendar vanj ni bila vpletena celotna vojska," je poudaril Hassoumi Massoudou, ob tem pa dodal, da je "vse mogoče doseči z dialogom, vendar morajo delovati institucije republike". Zunanji minister je povedal še, da se je pogovarjal z Bazoumom in da je s predsednikom in njegovo družino vse v redu.
Predsednik Bazoum pa je na Twitterju zapisal, da "bodo težko pridobljene koristi ohranjene", za kar bodo po njegovih besedah poskrbeli vsi prebivalci Nigra, ki "ljubijo demokracijo in svobodo".
Prebivalci Nigra razdvojeni
Toda ljudje v Nigru so glede razvoja dogodkov močno razdeljeni. Nekateri so šokirani in razburjeni, spet drugi so na ulicah izzvali vojake in jih pozvali, naj se vrnejo v vojašnice.
BBC-jev poročevalec je sicer okoli nacionalne radiotelevizije videl tudi močno oborožene sile, ki so zveste predsedniku. V mestu je bilo večinoma mirno, čeprav so vojaki, ki stojijo za poskusom državnega udara, tudi streljali, da bi razbili proteste.
Državni udari so se v zadnjih letih sicer zgodili tudi pri nigrskih sosedih – v Maliju in Burkina Fasu. Slednje so sprožili džihadistični upori. V obeh državah pa so se novi vojaški voditelji sprli s Francijo, nekdanjo kolonialno silo, ki je prej vladala tudi Nigru.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.