Gre za vrsto lignjev Ommastrephes bartramii, ki skačejo, čeprav so manjše rasti, iz morja, podobno kot leteče ribe, in s pomočjo posebne kožice na krakih in plavutih v zraku lahko dosežejo razdaljo do 30 metrov, kar je dobro za obrambo pred napadi plenilskih rib, piše portal Podvodni.hr. Običajno jih je mogoče videti v skupinah pred hitrimi čolni.
Kmalu potem, ko so jih opazili na območju Visa, jih je v Korčulskem kanalu ulovila ribiška ladja.
Rino Stanić je enega fotografiral povsem od blizu. Fotografije je objavil v Facebookovi skupini "Jadranska malakološka grupa" in zapisal: "Ommastrephes bartramii (Lesueur, 1821), še en nenavaden glavonožec, ki sem ga ujel danes med lovljenjem drobnih modrih rib. Vsega skupaj sem našel šest komadov, dolžina plašča največjega od njih je 11,7 centimetra. Gre za vrsto letečega lignja, ki sicer živi v subtropskih oceanskih vodah. Nisem prepričan, ali smo pri nas sploh že kdaj opazili tako majhne primerke lignjev. Vsekakor pa se pozna učinek globalnega segrevanja. Lani sem našel plavajočo hobotnico (Tremoctopus violaceus), zdaj pa leteče lignje."
Pod njegovo objavo na Facebooku se je oglasil tudi Pero Ugarković, ki je sporočil, da jih je tudi on dva dni pred tem opazil s svojim čolnom pri otoku Biševo. "Prvič sem jih videl, pa sem vse življenje na morju," je zapisal.
Tudi Podvodni.hr piše, da pojav letečih lignjev v Jadranskem morju, kolikor je znano, še nikoli ni bil zapisan v strokovni literaturi. Tam se vrsta sicer omenja kot izrazito redka za Jadransko morje, in še to na zelo majhnem številu ulovljenih primerkov.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.