Kot je po zasedanju povedal Rakušan, so med delovnim kosilom opravili uspešno razpravo o povečanem številu prihodov migrantov prek Zahodnega Balkana, kar je predvsem posledica tega, da države vizumskega režima nimajo usklajenega z EU. Za najbolj problematično velja Srbija, ki je brezvizumski režim med drugim uvedla za Indijce, Burundijce in Tunizijce. Ti nato potujejo naprej v EU.
Strinjali so se, da je treba z državami v regiji o tem govoriti, da bi svoje režime uskladile z EU. Tako bo v prihodnjih tednih potekalo več srečanj s predstavniki teh držav, češki notranji minister in evropska komisarka za notranje zadeve pa za začetek novembra načrtujeta tudi obisk v regiji.
"Od Srbije smo dobili obljube, da bo uskladila svojo vizumsko politiko z našo. Začela bo z narodnostmi, ki so trenutno resnično kritične, kot so Tunizijci, Burundijci in Indijci," je povedala komisarka Johansson.
"S Srbijo in drugimi partnericami na Zahodnem Balkanu bomo tesno sodelovali in upam, da bodo uskladili politiko. To se bo verjetno tudi zgodilo, vseeno pa ne bom izključila drugih možnosti," je odgovorila na vprašanje, ali bi lahko EU zamrznila sporazum o vizumski liberalizaciji s Srbijo.
Tega ni želel izključiti niti Rakušan, ki se je prav tako zavzel za pogovore z državami v regiji. Slovenska notranja ministrica Tatjana Bobnar je sicer povedala, da naj bi Srbija vizumsko politiko z EU uskladila v enem mesecu oziroma do konca leta. V luči dogajanja na zahodnobalkanski migrantski poti, ki ga precej občuti tudi Slovenija, pa je poudarila pomen policijskega sodelovanja in upravljanja migracij. Izpostavila je vlogo agencij EU, kot je Frontex.
Tudi o gostovanju ukrajinskih beguncev
Članice EU obenem gostijo tudi več milijonov beguncev iz Ukrajine, ki so se v unijo zatekli pred rusko agresijo. Notranji ministri in komisija so se danes strinjali o podaljšanju začasne zaščite za ukrajinske begunce do marca 2024. To posameznikom omogoča podporo pri iskanju namestitve, dostop do zdravstvene oskrbe, izobraževanja in evropskega trga dela.
"To je potrebno, ker morajo države pripraviti pogoje za ljudi, ki so pri njih," je povedal češki notranji minister. Nov izziv predstavlja zima, ki bi lahko še več ljudi pognala iz Ukrajine, je pojasnil. Po njegovih besedah so vse države članice pripravljene sprejeti nove begunce iz Ukrajine.
Komisarka je na novinarski konferenci pojasnila, da z državami članicami pripravljajo krizne načrte, vendar pa je težko oceniti, kaj se bo dogajalo čez zimo. Ob tem je Rakušan opozoril, da so sicer pripravljeni pomagati Ukrajincem, vendar pa morajo države članice misliti tudi na varnost svojih državljanov. Dogovorili so se, da začnejo dialog z Ukrajino o varnostnih vprašanjih, da bi vzpostavili sodelovanje na tem področju, so sporočili iz Sveta EU.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.