Številni protestniki nasprotujejo odločitvam zakonodajalcev, ki so prejšnji teden glasovali za zmanjšanje proračuna Nacionalnega volilnega inštituta (INE). Zmanjšati nameravajo tudi število zaposlenih.
Protestniki to odločitev vidijo kot napad na demokracijo, od vrhovnega sodišča pa zahtevajo, da izid glasovanja opredeli kot protiustavnega.

"Borimo se za obrambo naše demokracije," je za Reuters pojasnila protestnica Veronica Echevarria. Med slogani protestnikov so bili pogosti tudi zapisi "Roke stran od INE".
Največji protest je bil v Mexico Cityju, kjer je bilo po podatkih organizatorjev okoli 500.000 ljudi, po podatkih lokalne vlade pa okoli 90.000. V več drugih mestih so potekale manjše in mirne demonstracije, poroča BBC.

Mehiški senat je z glasovanjem reforme odobril v sredo, v veljavo pa bodo stopile, ko jih bo s podpisom odobril mehiški predsednik Andrés Manuel López Obrado. Ta je sicer že dlje časa kritičen do INE, delovanje inštituta pa je označil za "pristransko".
Prvič je López Obrado javno nastopil proti INI, ko je leta 2006 v svoji prvi predsedniški tekmi za eno odstotno točko izgubil proti konservativnemu tekmecu Felipeju Calderónu. Takrat je mesece zavračal priznavanje rezultata, saj je inštitutu očital "goljufivost". Prav tako je proti komisiji nastopil leta 2012, ko je na predsedniških volitvah izgubil proti Enriqueju Peña Nieti.

López Obrado si tako že od svoje zmage na predsedniških volitvah leta 2018 prizadeva za reformo INE, s katero naj bi, po njegovih besedah, davkoplačevalcem prihranil okoli 142 milijonov evrov letno. Glavna točka te forme naj bi bila ravno odpuščanja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.