Tokrat se, kot so poudarili pri Politicu, vse vrti okoli osrednje teme: Kdo se bo spopadal s težavami, ki jih pušča Angela Merkel?
"Seznam Politico 28 ni seznam nagrad. Ne dvigujemo kozarcev za tiste, ki so na seznamu," so zapisali. Pojasnili so, da se namesto tega opirajo na strokovno znanje njihove redakcije ter na poglede diplomatov in politikov, da bi zagotovili informativni vpogled v to, kdo so tisti, ki so trenutno v najboljšem položaju za oblikovanje evropske politike v prihodnjem letu.
Tako kot v preteklih letih so seznam razdelili na tri sklope: izvajalci (tisti z izvršilno oblastjo), sanjači (tisti, ki predstavljajo ideje, ki vodijo razprave) in moteči (tisti, ki so v najboljšem položaju, da igro na nepričakovane načine spremenijo). "Na vrhu seznama sedi najmočnejša oseba v Evropi," so zapisali.
Med motečimi se je znašel tudi predsednik UEFA. "Aleksander Čeferin je kot predsednik UEFA – upravnega organa za evropski nogomet – v središču bitke za prihodnost najbolj priljubljene zabave na svetu. Potem ko se je soočil z nekaterimi največjimi klubi v Evropi zaradi, kot je rekel, 'sramotnega, sebičnega' načrta za ustanovitev Super lige, se 54-letnik zdaj bori proti Svetovni nogometni zvezi in zavrača predlog FIFA, da bi svetovno prvenstvo organizirali vsaki dve leti."

Dodali so še, da je Čeferin začel na dnu administrativne piramide evropskega nogometa in vodil futsalsko reprezentanco v majhnem slovenskem mestu Litija, preden je postal predsednik nogometne zveze Slovenije. Sedaj pa UEFA vodi od leta 2016. Spomnili so tudi na spor s slovenskim premierjem Janezom Janšo, ko sta se lani spomladi sporekla, saj je Čeferin kritiziral Janševo ravnanje s koronavirusno krizo, zaradi česar je premier nato zaradi porasta okužb s prstom kazal proti tekmam UEFA, ki so se odvijale v času pandemije.
"Če se Čeferin – priljubljena osebnost v Sloveniji – kdaj naveliča športa, bi se lahko vedno preizkusil v nacionalni politiki. Čeprav je dejal, da lahko s trenutnega položaja bolj pomaga svetu, kot pa sodeluje pri vodenju svoje domovine."
"Sestava letošnjega seznama odraža izzive, ki so ostali nerešeni v štirih mandatih Angele Merkel: evrsko območje, naraščajoče grožnje, kot je Kitajska in znane grožnje, kot je Rusija, podnebna kriza, migracije, škodljivi učinki družbenih medijev, nenehni boj s koronavirusom," so dodali pri Politicu. Na seznamu so tako nekateri najvidnejši evropski voditelji držav in vlad, soproga predsednika vlade, ki je podkovana za odnose z javnostmi, mestni birokrat, ki se spopada s podnebnimi spremembami in drugi regionalni voditelji. "Na lestvico se je uvrstilo tudi več opozicijskih osebnosti, ki bi lahko, če bi uspeli na volitvah, preoblikovale položaje svojih držav v Evropi," so dodali.
Na vrh seznama najmočnejših oseb v Evropi so uvrstili Maria Draghija politika, ki naj bi bil v najboljšem položaju, da zasede vsaj del prostora, ki se je ustvaril z dohodom Merklove – čeprav morda le začasno, glede na slavno nestabilno politiko njegove države."

28 najvplivnejših
Med izvajalci je prvo mesto zasedel na novo izvoljeni nemški kancler Olaf Scholz, na seznamu so se znašli še francoski predsednik Emmanuel Macron, Christine Lagard, predsednica Evropske centralne banke, Frans Timmermans, podpredsednik evropske komisije, Rishi Sunak, britanski finančni minister, Laura Codruta Kövesi, evropska glavna tožilka, Koen Lenaerts, predsednik sodišča EU, Maroš Šefčovič, podpredsednik evropske komisije in Alexander van der Bellen, avstrijski predsednik.
V skupini sanjači je vrh zasedla Anne Hidalgo, županja Pariza, sledili so ji Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije, Gabrielius Landsbergis, litovski zunanji minister, Eleni Myrivili višja svetovalka mesta Atene za odpornost in trajnost, Péter Márki-Zay, Orbanov izzivalec na prihajajočih volitvah na Madžarskem in župan mesta Hódmezővásárhely, Maia Sandu, predsednica Moldavije, Helle Thorning-Schmidt, nekdanja političarka in premierka Danske, ki danes opozarja na pasti družbenih omrežij, Samantha Cristoforetti, astronavtka Evropske vesoljske agencije in Jeremy Farrar, britanski medicinski raziskovalec in direktor združenja Wellcome trust.
Prvo mesto med sanjači je zasedel Donald Tusk, nekdanji poljski premier in predsednik Evropskega sveta, ki se je vrnil v domačo politiko, vključeni so še Ngozi Okonjo-Iweala, vodja svetovne trgovinske organizacije, Eliot Higgins, britanski novinar, Christian Lindner, nemški politik, Viktor Orbán, predsednik madžarske vlade, Isabel Díaz Ayuso, županja Madrida, Aleksander Čeferin, predsednik UEFA, Carrie Johnson, politična aktivistka in žena britanskega premierja Borisa Johnsona in Aleksander Lukašenko, beloruski predsednik.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.