Škoda, ki jo je povzročila ta izsiljevalska programska oprema, pa je še večja, je poročala nemška tiskovna agencija dpa. Poročilo podjetja Chainalysis namreč zajema samo izplačane odkupnine, ne pa tudi ekonomskega učinka zmanjšanja produktivnosti in stroškov popravil, povezanih z napadi.
Pri napadih z izsiljevalsko škodljivo kodo za žrtvijo običajno najprej vohunijo kibernetski kriminalci. Nato šifrirajo njene informacijske sisteme, dešifriranje pa jim obljubijo šele po plačilu odkupnine. Da bi še dodatno pritisnili na žrtve, se vse pogosteje pojavljajo tudi grožnje z objavo že ukradenih podatkov.
Kibernetski kriminalci zahtevajo odkupnino skoraj izključno v bitcoinih, ker pričakujejo, da jim bo kripto valuta zagotavljala široko anonimnost.
V podjetju Chainalysis so še povedali, da se številne žrtve na zahtevo po odkupnini niso želele odzvati. Ameriška skupina MGM, ki deluje v zabavni industriji in igralništvu, tako po kibernetskem napadu ni plačala odkupnine, vseeno pa je utrpela škodo v ocenjeni višini več kot 100 milijonov dolarjev.

Skupni znesek lani izplačanih odkupnin v višini 1,1 milijarde dolarjev (1,01 milijarde evrov) tako temelji na "previdni oceni", so zapisali v podjetju Chainalysis. Obseg tovrstnih incidentov se nenehno širi, zaradi česar je težko spremljati vsakega ali slediti vsem plačilom odkupnine v kripto valutah, so pojasnili.
Za leto 2022 je Chainalysis ugotovil znesek izplačanih odkupnin v višini 567 milijonov dolarjev, medtem ko naj bi leta 2021 znašal najmanj 983 milijonov dolarjev.
Do takšnega padca je verjetno prišlo zaradi geopolitičnih dogodkov, kot je ruski napad na Ukrajino. "Ta konflikt ni le zmotil delovanja nekaterih kibernetskih akterjev, temveč je njihove aktivnosti preusmeril s finančne koristi na politično motivirane kibernetske napade, katerih cilj je vohunjenje in uničenje," menijo v podjetju.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.