"Včasih, ko grem v bolnišnico ali kakšno drugo ustanovo, srečam afganistanske muslimanske zdravnike ali inženirje s kravatami," je povedal Mohamed Hashim Shahid Vror, vodja vladnega oddelka, ki je zadolžen za usmerjanje prebivalstva, da kar najbolje upošteva islamska načela.
Simbolika kravate je "v islamu očitna", je poudaril. Po njegovem mnenju gre namreč za krščanski križ, šeriatsko pravo pa nalaga vsem muslimanom, naj jo čimprej snamejo.

Gre sicer za prvo prepoved oblačenja, ki bi lahko doletela moške, odkar so se talibani vrnili na oblast. Ženske so se po drugi strani že srečale s številnimi prepovedmi. Od doma gredo lahko samo, če so popolnoma pokrite, skoraj vsi talibanski uradniki pa lahko nosijo ohlapne hlače, tradicionalno tuniko in turban na glavi.
Zahodna oblačila so tako v Afganistanu manj pogosta, vendar se na nekaterih delovnih mestih še vedno nosijo srajce in kravate.
V preteklosti so sicer afganistanske uprave poskušale vsiliti pravila oblačenja za prebivalstvo ali vsaj za javne uslužbence. V desetletjih sovjetske okupacije, po invaziji leta 1979, so javne uslužbence spodbujali k nošenju oblek namesto tradicionalnih noš. Nekdanji predsednik Ašraf Gani, ki je leta 2021 po prihodu talibanov v Kabul pobegnil iz države, je v tujini nosil zahodnjaška oblačila, doma pa tradicionalne noše.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.