Na Kitajskem popis izvajajo vsakih deset let, da bi tako ugotovili rast prebivalstva, vzorce selitev in druge trende, ugotovitve pa uporabili pri načrtu delitve sredstev za izobraževanje, zdravstvo, prevoz, delo, oskrbo starejših in druge storitve.
V popisu leta 2010 so na Kitajskem našteli 1.339.724.852 ljudi, kar je skoraj 74 milijonov ali 5,83 odstotka več kot leta 2000. Vlada ocenjuje, da bi se lahko v tokratnem popisu število prebivalcev povečalo za približno šest odstotkov na 1,42 milijarde.
V tokratnem popisu, ki naj bi se v celoti končal v dveh letih, naj bi se osredotočili na preučevanje sprostitve t. i. politike enega otroka, ki so jo na Kitajskem uvedli leta 1979 in preklicali leta 2015. Parom so takrat dovolili dva otroka, saj so se pojavile skrbi zaradi primanjkovanja delovne sile in hitrega staranja prebivalstva. A pričakovanega naraščanja povečanja rojstev ni bilo. Lani je bila nataliteta v državi najpočasnejša vse od ustanovitve komunistične kitajske leta 1949.
Številne kitajske družine si danes želijo manjših družin, predvsem zaradi vse večjih življenjskih stroškov in drugačnega načina življenja. Raziskovalni inštitut, povezan z nepremičninskim gigantom Evergrande Group, je prejšnji teden objavil študijo, v kateri je ocenil, da je vladna številka precenjena, in vladi priporočil, naj parom dovoli tri otroke.
Če prilagoditev ne bo, bo to resno vplivalo na oblikovanje Kitajske kot vodilne svetovne velesile, so še dodali. Študija je sprožila spletno razpravo, mnogi pa so se strinjali, da je nataliteta počasnejša zaradi naraščajočih stroškov in minimalne socialne podpore družinam.
Demografski strokovnjaki so ocenili, da bi lahko trajalo 15 let, da bi imela politika dveh otrok opazen učinek, saj drugi sodobni dejavniki blažijo hitro rast, vključno s samozavestnimi Kitajkami, ki odlašajo ali pa se celo izogibajo otrokom, in počasnejšo rastjo prebivalstva, ki izhaja iz naraščajočega nacionalnega bogastva.
Okoli sedem milijonov prostovoljcev in uslužbencev je tako danes kljub pomislekom pričelo trkati na vrata kitajskih domov.
Kljub obiskom od vrat do vrat naj bi večina državljanov svoje podatke sicer vnesla prek aplikacije za pametni telefon, kar povečuje zaskrbljenost glede varovanja zasebnosti. Državni statistični urad, ki nadzoruje popis, je maja obljubil, da bodo vsi osebni podatki, zbrani med postopkom, strogo zaupni in se ne bodo uporabljali za noben drug namen kot za popis.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.