![Justin Trudeau](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2021/01afc21312d211cb8fe9_62619203.jpg?v=1f66)
49-letni Trudeau je avgusta razpisal predčasne volitve, ker je računal, da si bo liberalna stranka zaradi uspešnega boja proti pandemiji covida-19 povečala število parlamentarnih sedežev. Predvolilne ankete tega niso obetale in nekatere so celo napovedovale zmago konservativne stranke, ki jo vodi Erin O'Toole. Pa vendar je O'Toole po televizijskih projekcijah, ki napovedujejo zmago liberalcev, že priznal poraz in po telefonu čestital Trudeau za zmago.
Čeprav je liberalna stranka premierja Justina Trudeauja zmagala, je bil rezultat skoraj enak kot pred dvema letoma. Trudeaujevi liberalci bodo tokrat zasedli 156 sedežev, enega več kot leta 2019, kar pa je 14 glasov premalo, da bi v spodnjem domu osvojili večino, poroča AP News.
Konservativci so medtem dobili 121 sedežev, enako kot leta 2019. Levičarski Novi demokrati so tokrat dobili 27 sedežev, kar je tri več kot na zadnjih volitvah, število sedežev stranke Bloc Quebecois (32) in Zelene stranke (2) pa je ostalo enako.
V prihodnjih dneh bodo sicer volilni uradniki seštevali še glasovalne liste, ki so prispeli po pošti, a po poročanju tujih medijev to na končno število sedežev posamezne stranke naj ne bi vplivalo.
Volitve so bile najdražje v zgodovini države in so stale približno 600 milijonov kanadskih dolarjev (400 milijonov evrov), poroča BBC.
Opozicija Trudeauja obtožila, da je predčasne volitve sklical po nepotrebnem
Trudeau se je za volitve sicer odločil med vodenjem stabilne manjšinske vlade, ki ji ni grozila zrušitev. Opozicija pa ga je večkrat obtožila, da je predčasne volitve dve leti pred iztekom mandata sklical povsem po nepotrebnem in zgolj zaradi osebnih ambicij.
"Lahko bi rekli, da je Trudeaujeva zmaga grenko-sladka, saj mu ni uspelo doseči cilja dobiti večino," je dejal Daniel Béland, profesor politologije na univerzi McGill v Montrealu. "Pravzaprav smo spet na začetku, saj bo novi manjšinski parlament enak kot prejšnji. Trudeau in liberalci so si rešili kožo in bodo ostali na oblasti, a mnogi Kanadčani, ki si poznih poletnih pandemskih volitev niso želeli, verjetno niso navdušeni nad celotno situacijo," je še dejal.
![Justin Trudeau na volitvah](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2021/7e4f9912af24219fd1b0_62619213.jpg?v=0f6d)
Glavna predvolilna tema je bil koronavirus
Glavna predvolilna tema je bil koronavirus, pri čemer Trudeau zagovarja obvezno cepljenje Kanadčanov za potovanja in druge namene, O'Toole pa cepljenje sicer osebno zagovarja, vendar nasprotuje temu, da bi bilo obvezno. Večina Kanadčanov je cepljenih in večina med njimi želi, da se cepijo tudi drugi. Trudeau je volivce prepričeval, da bi bila predaja vlade v roke konservativcev v času, ko koronavirus še ni poražen, napaka.
Konservativci pa so jih prepričevali, da gre Trudeauju le za osebne ambicije in oblast, zaradi česar je sredi svojega drugega mandata razpisal predčasne volitve. Toda kaže, da je bil argument koronavirusa močnejši. Zvezna provinca Alberta, ki jo vodijo konservativci, se sooča s porastom okužb in bolnišnicam že primanjkuje postelj za paciente. Premier Alberte Jason Kenny se je opravičil za razmere in po tem, ko je že odpravil skoraj vse ukrepe proti koronavirusu, zdaj podpira obvezno delo od doma in cepljenje.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.