"Delegacija Hamasa je zapustila Kairo," je poročal egiptovski časnik Al Qahera News, ki ima vire v egiptovski obveščevalni službi. Po navedbah časnika se bodo pogajanja o novem premirju v Gazi nadaljevala prihodnji teden.
Kmalu zatem je odhod delegatov iz egiptovske prestolnice po poročanju tiskovne agencije AFP potrdilo tudi gibanje. Od tam se je odpravila na posvetovanja v Doho.
Zadnji krog pogajanj o premirju, ki so ta teden potekala v Kairu, so se v sredo končal brez preboja. Krivda za to je po besedah gibanja na strani Izraela, ki da je zavrnil zahtevo skupine po umiku izraelske vojske iz Gaze, krepitvi dotoka humanitarne pomoči in vrnitvi razseljenih Palestincev, navaja katarska televizija Al Jazeera.
"Čakamo na končni uradni odgovor sovražnika," je za AFP povedal neimenovan predstavnik Hamasa, ki je sodeloval v pogajanjih. Pojasnil je, da prvi odzivi Izraela na predlog Hamasa "ne izpolnjujejo minimalnih zahtev v zvezi s trajno prekinitvijo sovražnosti", kot tudi ne drugih pogojev, ki jih je za vzpostavitev premirja postavilo gibanje.
"Ne bomo sklepali kompromisov glede tega, kar zagotavlja varnost naših ljudi," je še dejal. Medtem je drug predstavnik gibanja povedal, da je usoda pogajanj zdaj v rokah Washingtona, ki da se mora odločiti, ali bo pritisnil na izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in njegovo vlado.
"Če bo Izrael resen in ne bo zavlačeval, je mogoče doseči premirje pred začetkom ramazana," je dodal. Muslimanski sveti mesec posta se sicer začne v nedeljo.
Kot je znano, si ZDA, Katar in Egipt si sicer že več tednov neuspešno prizadevajo doseči dogovor, po katerem bi gibanje izpustilo do 40 talcev v zameno za enomesečno prekinitev ognja, izpustitev nekaterih palestinskih zapornikov in povečan dotok pomoči v Gazo.
Izraelska vojska je danes sporočila, da je bilo v napadih iz zraka v južnem in osrednjem delu Gaze ubitih 17 palestinskih borcev. Vojska je po lastnih navedbah med drugim napadla poveljniški center Hamasa in vhode v predore gibanja, odkrila pa naj bi tudi delavnice za proizvodnjo orožja ter skladišča z vojaško opremo.
Južna Afrika z nujno vlogo na ICJ zaradi lakote v Gazi
Medtem je Južna Afrika v sredo vložila nujno vlogo na Meddržavnem sodišču (ICJ), s katero je sodnike pozvala, da Izraelu zapovejo, naj v luči grožnje lakote v Gazi, omogoči večjo dobavo pomoči v palestinsko enklavo.
Da mora Izrael omogočiti zagotavljanje nujno potrebne humanitarne pomoči za ljudi v Gazi, je bil eden od ukrepov, ki ga je ICJ konec januarja odredil v tožbi Južne Afrike proti Izraelu. Več kot en mesec kasneje je Južna Afrika ponovno naslovila sodišče, pri tem pa kot razlog navedla množično razširjeno stradanje Palestincev v Gazi in spomnila, da je v zadnjem tednu tam zaradi podhranjenosti umrlo najmanj 15 otrok.
Pretoria je zato sodišče znova pozvala, naj odredi takojšnjo prekinitev ognja, izpustitev vseh talcev in končanje izraelske blokade Gaze ter dobavo nujne pomoči.
Izrael na kritike na ta račun odgovarja s trditvami, da v enklavo prihaja več pomoči kot kadarkoli od začetka vojne 7. oktobra lani. Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, številk, ki jih je ob tem ponudil tiskovni predstavnik izraelske vlade, ni bilo mogoče neodvisno preveriti. Izrael v nasprotju z izjavami agencije Združenih narodov trdi tudi, da ne ovira dobav pomoči prebivalstvu v Gazi.
Palestinsko zunanje ministrstvo je najnovejšo potezo Južne Afrike pozdravilo, Izrael pa obtožilo za lakoto in bedo prebivalcev Gaze ter za poboje Palestincev, ki poskušajo pridobiti izjemno omejeno humanitarno pomoč, poroča katarska televizija Al Jazeera.
ICJ bo o tem, ali je Izrael kriv zločina genocida, odločal predvidoma več let. Kot začasni ukrep pa je sodišče odredilo, da mora Izrael sprejeti vse ukrepe, ki so v njegovi moči, da prepreči kršitve konvencije o genocidu. Vse odločitve sodišča so zavezujoče, a jih ICJ sam ne more uveljavljati.