Johnson in von der Leynova, skupaj z glavnimi pogajalcema za London in Bruselj, na delovni večerji v Bruslju poskušata premakniti pogajanja z mrtve točke, velika nesoglasja namreč še vedno ostajajo glede dostopa do britanskih ribolovnih voda, konkurenčnih pogojev oziroma kako daleč sta si London in Bruselj lahko glede okoljevarstvenih in delovnih standardov, ter upravljanja sporazuma, povzema BBC.
Britanski premier je sicer danes, pred odhodom v Bruselj, dejal, da EU postavlja zahteve, ki jih noben britanski premier ne bi mogel sprejeti. Bruseljski predlogi glede ribištva bi pomenili, da bi bila Velika Britanija "edina država na svetu, ki ne bi imela suverenega nadzora nad svojimi ribolovnimi vodami". S ponovnim prevzemom nad britanskim denarjem, mejami in zakoni "bomo zgrabili vse priložnosti, ki jih brexit prinaša", je povedal. Da je pred njimi še veliko dela, a da bo "Velika Britanija uspevala ne glede na izid", je pred odhodom zapisal na družbenih omrežjih.
Vir v britanski vladi je po poročanju BBC dejal, da bi morebiten napredek na politični ravni lahko omogočil nadaljevanje pogajanj med glavnima pogajalcema Michelom Barnierjem in Davidom Frostom v prihodnjih dneh. Vendar je vir tudi poudaril, da je treba biti realističen, da dogovor morda ne bo dosežen.
Čas za sklenitev dogovora se hitro izteka, s koncem leta bo Britanija zapustila tudi notranji trg in carinsko unijo, s tem ko se bo zaključilo prehodno obdobje. Sporazum pa je potrebno še ratificirati. Če dogovora ne bo, bodo trgovinski odnosi med EU in Združenim kraljestvom temeljili na pravilih Svetovne trgovinske organizacije. Evropska komisija naj bi jutri zjutraj razkrila prihodnje načrte, če dogovor ne bo dosežen.
Da bo dogovor med uradnim Londonom in Brusljem dosežen, je danes podvomila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. "Še vedno obstajajo možnosti za dogovor," je dejala v nemškem bundestagu. Vendar pa je posvarila, da "ne smemo ogroziti celovitosti enotnega trga".
Poudarila je, da mora EU ohraniti svoje skrajne meje v pogajanjih. Dejala je, da bodo pogoje, ki zanje ne bodo sprejemljivi, zavrnili, tudi če bi to pomenilo konec pogajanj brez dogovora o prihodnjih odnosih.
Izpostavila je tudi pomen enakih konkurenčnih pogojev. "Ne moremo kar reči, da o tem ne bomo govorili," je povedala Merklova. Dodala je, da "bomo v nasprotnem primeru končali z nepravičnimi konkurenčnimi pogoji".
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.