Irina VU je trenutno v turški marini Didim ob Egejskem morju, hrvaško ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo pa je za to bizarno krajo izvedelo šele ta teden. V preiskavo so vključeni državno tožilstvo (DORH), varnostno-obveščevalna agencija (SOA) in mednarodne agencije. Razpisana bo tudi mednarodna tiralica, poroča Juranji list.
Glede na podatke spletne strani marinetraffic.com je jahta Irina VU iz pristanišča Betina izplula 6. oktobra, slabe tri dni kasneje pa je vplula v turško pristanišče Didim, kar je tudi njena zadnja znana lokacija.
Skupaj s še štirimi luksuznimi plovili, katerih vrednost se meri v desetinah milijonov evrov, se je jahta znašla na seznamu lastnine sankcioniranih ruskih posameznikov oziroma njihovih podjetij. A kljub temu je Irina VU brez težav zapustila hrvaško pristanišče in izplula iz hrvaških teritorialnih voda. Jutranji list navaja visoke vire, ki neuradno pravijo, da se je to lahko zgodilo zato, ker hrvaška policija dejansko ni imela nobene uradne informacije ali kakršnega koli obvestila o prepovedi izplutja jahte, zato mejni policisti niso imeli razloga, da bi ji preprečili odhod.
Je kdo od pristojnih pozabil obvestiti MUP ali je šlo za opustitev dolžnosti?
Gre za nenavadno zgodbo, ki so jo za Jutranji list potrdili na ministrstvu za morje, promet in infrastrukturo. Državni sekretar na omenjenem ministrstvu Alen Gospočić pravi, da so bili ta teden obveščeni, da je bila ena od petih jaht ruskih oligarhov, ki so jih zadržali v hrvaških pristaniščih, ukradena iz luke Betina. Gospočić je hkrati tudi član skupine za spremljanje izvajanja mednarodnih omejevalnih ukrepov. Dejal je, da so takoj, ko so lastništvo povezali z ruskimi oligarhi, jahto "zapečatili", lastnike pa obvestili, da ne morejo razpolagati s svojim premoženjem. Poleg tega naj bi lastnikom luški kapitan prepovedal dostop do jahte.
Toda kako je potem mogoče, da je nekdo brez težave prišel v pristanišče in ukradel 35-metrsko jahto, vredno pet milijonov evrov? Gospočić je pojasnil, da v pristaniščih ne morejo imeti varnostnikov in da gre za marino odprtega tipa, kar pomeni, da lahko kdor koli brez težav dostopa do nje.
"V pristanišču Betina je vse odprto za vsakogar. Vsak lahko pride tja, se sprehaja po obali in skoči na katero koli jahto, ki je tam privezana. Ministrstvo je pristanišče obvestilo, da je jahta 'pod blokado', luški kapitan pa je pristojnim izdal navodilo, da je dostop do jahte prepovedan. Ministrstvo pa ne najema varnostnih služb za 24-urno varovanje tuje lastnine, niti tega ne namerava storiti, ker je tak sistem nevzdržen," je pojasnil in zatrdil, da so bile o zadevi zagotovo obveščene vse pristojne službe, saj da je sistem centraliziran.
Kako pa je mogoče, da nekdo ukrade jahto, pristojni pa za to izvejo šele po treh mesecih? Na ministrstvu so odgovorili, da preverjanje, ali je kdo ukradel 'zamrznjeno' premoženje, ni v njihovi pristojnosti.
"V pristanišču je na stotine plovil, pristaniški kapitan pa ne more preveriti, katero plovilo je zasidrano in katero ne," je povedal Gospočić in dodal, da je trenutno v teku podrobna preiskava, s pomočjo katere bodo razkrili vse podrobnosti. Preiskovalni organi naj bi imeli tudi seznam imen oseb, za katere sumijo, da so odpluli z jahto.
V zraku je ostalo tudi vprašanje od drugi, podobni jahti, ki se je v hrvaškem pristanišču zasidrala kmalu po izplutju Irine VU. Glede na trenutne podatke, s katerimi razpolagajo hrvaški preiskovalni organi, jahti nista povezani in je šlo zgolj za naključje. Druga jahta je v Betino prispela na remont.
Poleg jahte ima družina Usmanov v lasti še nepremičnine
Jahto Irina VU je sicer izdelalo britansko podjetje Sunseeker, ruski lastniki pa so jo prevzeli leta 2012. Danes se jahte te vrste in starosti prodajajo za okoli pet milijonov evrov. Portal Oštro je podjetje, ki ima v lasti jahto, povezal z zakoncema Usmanov, ki sta tesna prijatelja Vladimirja Putina. Irina Usmanov je končna lastnica podjetja Leraux Holdings, Vladimir Putin pa ji je leta 2015 podelil nagrado za dobro delo.
Poleg jahte so na Hrvaškem našli še preostalo premoženje članov družine Usmanov; staro poletno hišo in gozd na Pelješcu, ki pripadata Ališerjevi sestri, ter nepremičnine njegove žene Irine v Orebiću.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.