Iranski državni mediji poročajo, da je helikopter s potniki na krovu doživel trd pristanek, podrobnosti pa ob tem niso navedli. Lokalni časopis, ki je poročal, da se je zgodila nesreča, je sicer naknadno priznal, da niso bili na kraju dogodka.
Nekaj ur po dogodku je tudi agencija Reuters ob sklicevanju na neimenovanega uradnika poročala, da je helikopter strmoglavil in da sta življenji predsednika in prvega moža diplomacije ogroženi. "Še vedno upamo, vendar so informacije, ki prihajajo s kraja nesreče, zelo zaskrbljujoče," je dejal uradnik.
Raisi je po poročanju AP potoval v iransko provinco Vzhodni Azerbajdžan, nesreča pa naj bi se zgodila 600 kilometrov severozahodno od iranske prestolnice Teheran.
Državna televizija je sporočila, da je na kraj odšlo 40 reševalnih ekip. Reševalni helikopterji zaradi neugodnih vremenskih razmer in goste megle trenutno ne morejo vzleteti, pomagajo pa jim brezpilotni letalniki. Očitno se bo iskalna akcija zavlekla tudi v noč.
Pri iskanju naj bi pomagala tudi EU
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je sporočil, da bo pri iskanju pomagala tudi Evropska unija. "Na zahtevo Irana za pomoč smo aktivirali Copernicus EMS storitev hitrega odziva kartiranja v zvezi z nesrečo helikopterja, v katerem naj bi bil predsednik Irana in njihov zunanji minister," je zapisal na družbeno omrežje X. Vprašanja glede zadeve smo naslovili neposredno na Lenarčiča in Evropsko komisijo.
Poleg Raisija so bili na krovu helikopterja še iranski zunanji minister Hosein Amir-Abdolahjan, guverner Vzhodnega Azerbajdžana Malek Rahmati in več drugih potnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Helikopter naj bi sicer potoval v konvoju. Dva druga helikopterja, ki sta prevažala več drugih ministrov in uradnikov, naj bi varno prispela na cilj.
Helikopterski prevozi iranskih politikov sicer niso redki, saj Iran uporablja različne zrakoplove, za katere pa zaradi mednarodnih sankcij težko dobijo sestavne dele. Tudi vojaška letalska flota naj bi v veliki meri izvirala iz obdobja pred islamsko revolucijo leta 1979.
Raisi, ki položaj predsednika Irana zaseda od junija 2021, se je sicer davi mudil v Azerbajdžanu, kjer je s tamkajšnjim predsednikom Ilhamom Alijevom slovesno odprl jez na reki Aras. Gre za tretji jez, ki sta ga državi zgradili na reki.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.