Če pogledamo napovedi hrvaške turistične zveze, naše južne sosede to poletje čaka rekordna turistična sezona. Trdijo namreč, da je v vseh hrvaških regijah letošnji obisk že presegel lanskoletnega. V maju so v državi skupaj zabeležili 1.449.121 prihodov tujih in 260.841 prihodov domačih turistov, največ v Istri.
Približno četrtina turistov se je odločila za prenočitev v kampih, prav toliko se jih je odločilo za družinske namestitve, 40 odstotkov turistov je prenočevalo v hotelih. Ostali so prenočevali v drugih namestitvah, poroča Dnevnik.hr.
Neupravičene podražitve: v Fažani za kepico sladoleda pet evrov
A visoke številke niso prepričale družinskih ponudnikov, saj pravijo, da je realnost drugačna. Namestitve so prazne, ulice pa samevajo. Istrski sobodajalci so nekoliko razočarani, razložijo.
"Zasedenost je zelo slaba, predvsem v apartmajih in počitniških hišah. Slabša kot lansko sezono," je povedala predsednica Društva družinskih nastanitev Istre Lorena John. Razloge išče v vsesplošni recesiji, posebej je izpostavila Nemčijo, ter visokih cenah namestitev in gostinske ponudbe.
"Če primerjate z lanskimi cenami, lahko vidite, da so nekateri ponudniki tudi do trikrat dražji. V Fažani je kepica sladoleda tudi pet evrov," izpostavi Johnova. Za tiste, ki so na Hrvaško hodili v preteklih letih, je vse skupaj postalo predrago, tudi ocenjuje. "Za enotedensko bivanje ne želijo zapraviti tako veliko denarja." Ponudniki so kljub podražitvam energentov in surovin cene neupravičeno dvignili, je zaključila.
Gosti bežijo v cenejšo Albanijo. 'Dražji smo tudi od Slovenije'
V Splitu so z obiskom kljub porazni predsezoni, ki jo je pokvarilo vreme, trenutno zadovoljni. "Glede visoke sezone menim, da so trenutno turistične kapacitete zelo dobro zapolnjene, predsezona pa je bila precej šibkejša od pričakovanj," je opisala predsednica združenja družinskih nastanitev v Splitu Barbara Marković. Kljub temu meni, da letošnja sezona rekordne iz leta 2019 ne bo presegla. "Dvignili smo cene, ljudje razmišljajo, kaj dobijo za svoj denar. Grejo v cenejšo Albanijo ali Bolgarijo," tudi izpostavlja.
Mirko Bulić z zveze društev družinskih namestitev prav tako izpostavlja izredno visoke cene. Te pripisuje inflaciji in spremembi valute. "Res smo predragi. Štiri ure parkiranja 12 evrov, pica 13 evrov, kava stane 2 evra in pol," našteva cene na Rabu. Da bo hrvaški turizem preživel, bo moral za dobičkonosnost iskati druge rešitve.
"Dražji smo od Slovencev," pa je povedal predsednik hrvaškega sindikata turizma in storitev Eduard Andrić. "Očitno je nekaj narobe," je nato zaključil.
KOMENTARJI (464)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.