Evropski parlament na plenarnem zasedanju razpravlja o svobodi medijev v Sloveniji. Sprva načrtovano razpravo o vladnih poskusih utišanja svobodnih medijev na Poljskem in Madžarskem so namreč na pobudo evropskih socialdemokratov konec minulega tedna razširili tudi na Slovenijo.
Razprava se je začela z izjavama portugalske državne sekretarke za evropske zadeve Ane Paule Zacarias v imenu Sveta EU ter podpredsednice Evropske komisije za vrednote in preglednost Vere Jourove. Slednja je izpostavila predvsem poskuse spodkopavanja vzdržnega financiranja in neodvisnosti STA ter pogoste verbalne napade na novinarje v Sloveniji, ki so po njenih besedah razlog za resno zaskrbljenost.
Številni evropski poslanci so kritični do stanja na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji. "Demokracija umira v temi, na Poljskem je danes res temno." Že leta smo priča poskusom poljske vlade, da bi utišala medije in omejila vladavino prava, je bilo slišati danes. Izpostavili so predvsem novo zakonodajo na področju medijev oziroma načrtovani davek na oglaševanje, ki bo po mnenju kritikov ogrozil neodvisnost medijev. Na Madžarskem pa je nedavno ugasnila prva neodvisna radijska postaja Klubrádió, ki ji niso podaljšali licence za oddajanje.
Izpostavili so tudi besedne in osebne napade slovenskega premierja Janše na novinarke in novinarje ter afero s financiranjem STA. "V Sloveniji se premier ukvarja z osebnimi napadi na novinarje," je slišati danes v Bruslju.
"Radijski molk, prazne strani in zatemnjeni ekrani. Temu smo priča, če želimo dobiti neodvisne informacije na Poljskem in Madžarskem. V Sloveniji se dogaja to, da premier želi zadušiti medije, ki ga ne podpirajo," je poudarila Laurence Despaux-Farreng, evropska poslanka iz Francije. Gre za napad na pluralizem medijev in na pravno državo. "Tega ne smemo ignorirati. Okrepiti moramo pluralizem medijev. Enostavno moramo prekiniti s financiranjem teh vlad. Enostavno ne bo evropskih sredstev, če ne bo spoštovanja evropskih vrednot."
Besede niso neškodljive, pa je poudarila evropska poslanka iz Nizozemske Sophie in 't Veld. "Besedni napadi na novinarje lahko privedejo celo do umora, čemur smo bili priča na Malti in na Slovaškem." Skrbi jo, da se v slovenski vladi dogajajo podobni napadi na novinarje. Kar pa po njenih besedah nima le zastrašujočega učinka na svobodo medijev, ampak se ljudem pravzaprav podeljuje dovoljenje za umor, saj se ustvarja okolje sovraštva. "Upam, da v Sloveniji stvari ne bodo ušle izpod nadzora, kot se je to zgodilo na Madžarskem in Poljskem, kjer mediji niso več svobodni."
Joveva: Slovenija ni Madžarska ali Poljska, je pa na poti tja
Evropska poslanka iz vrst LMŠ Irena Joveva se je v svoji razpravi sprva distancirala od retorike nekaterih kolegov, saj meni, da razprava presega zgolj nacionalno politiko. "Gre za to, da se pravkar pogovarjamo o vladnih poskusih utišanja svobodnih medijev v treh državah. Slovenija ni Madžarska ali Poljska, je pa na poti tja. Žal."
Dodala je, da si Unija ne sme privoščiti še tretjega v klubu iliberalcev, "ki vse vzvode oblasti brezsramno izkoriščajo za grajenje avtokracije". "Počasno, a vztrajno utišanje kritičnih medijev vodi v družbo enoumja alternativne realnosti, prilagojene seveda ‘enemu in edinemu’. Unija si tega ne zasluži. Še manj si to zasluži Slovenija," je dejala Joveva. Poudarila je, da je Slovenija trenutno predmet razprave v Evropskem parlamentu zaradi dejanj premierja Janše in njegovih poskusov podrejanja javnih medijev, v prvi vrsti Slovenske tiskovne agencije. "In zaradi ‘nojevske politike’ njegovih partnerjev."
Fajonova: Brez ukrepanja bo cena za politično ugrabitev medijev previsoka
Poslanka Tanja Fajon pa je izpostavila, da je do sedaj v Evropskem parlamentu vedno ponosno zastopala Slovenijo, ki se je znala postaviti v bran demokraciji, človekovemu dostojanstvu, svobodi, pravni državi. "Danes tega ponosa ne čutim. Če v Sloveniji ne bi bilo nekaj zares narobe, o tem ne bi razpravljali. Nikoli si nisem predstavljala, da bomo o moji državi govorili kot o prostoru, kjer oblasti skušajo utišati svobodne medije."
Pri tem je izpostavila predvsem sporno komunikacijo Janše in napade na novinarje. Kot primer pa navedla tvit premierja Janše, v katerem je dve kritični novinarki označil za "odsluženi prostitutki". Obenem je opozorila tudi na finančno izčrpavanje STA in poskuse sprememb medijske zakonodaje. "Gre za spodkopavanje in stigmatizacijo javnih servisov v državi. Brez ukrepanja bo cena za politično ugrabitev medijev in neodvisnega novinarstva previsoka."
Tomčeva: Slovenska opozicija izrablja razpravo za rušenje vlade
Evropska poslanka iz vrst SDS, Romana Tomc, pa je na razpravi dejala, da slovenska opozicija izrablja razpravo za rušenje vlade. Nedavna raziskava je po njenih besedah pokazala, da je 80 odstotkov slovenskih medijev protivladno usmerjenih, a kljub temu vlada ne omejuje nikogar. Prav tako vlada ne ukinja STA, a kot njena lastnica pričakuje, da agencija poroča o svojem delovanju.
"Blatenje Slovenije se širi po vseh kanalih", je dejala Tomčeva. Pri tem je omenila profesorja na ljubljanski fakulteti za družbene vede Marka Milosavljevića in ga obtožila, da je lagal na petkovem pogovoru o stanju v Sloveniji. Komisarko Jourovo pa je povabila, naj pride v Slovenijo ter si sama ogleda stanje na področju svobode medijev. "V Sloveniji v preteklem tednu skoraj ni bilo zaznati najnovejše raziskave organizacije Freedom House, ki ugotavlja, da se je v lanskem letu Indeks svobode za Slovenijo izboljšal. To je odgovor za tiste, ki jih skrbi zaton demokracije."
Bogovič: Medijske pluralnosti ne ogroža 20 odstotkov desnih medijev, pa četudi so ti v madžarski lasti
"Razprava je izvoz notranjepolitičnega boja slovenskih socialistov in liberalcev v evropski parlament. Je zavajajoča, saj ne gre za pošten prikaz slovenskega medijskega prostora," pa je dejal evropski poslanec Franc Bogovič. Opozoril je, da je večina slovenskih medijev v lasti tranzicijskih gospodarstvenikov, ki na volitvah odkrito podpirajo levosredinske vlade s ciljem, da preprečijo zmago Janeza Janše na volitvah, zdaj pa po njegovih besedah poskušajo zrušiti njegovo vlado.
Pridružil se je vabilu, naj evropski predstavniki pridejo v Slovenijo in se prepričajo, da medijske pluralnosti ne ogroža 20 odstotkov desnih medijev, pa četudi so ti v madžarski lasti. Pozval je, naj se neha izvažati slovenske notranjepolitične boje v EU. "Premier pa bi lahko tudi napisal kakšen tvit manj."
KOMENTARJI (757)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.