Za Reuters so viri znotraj Nata potrdili, da naj bi si ZDA in zaveznice sedaj prizadevale, da evakuacijo svojih državljanov zaključijo dan pred iztekom roka, torej do ponedeljka, 30. avgusta. Diplomat je za Reuters dodal, da naj bi talibani okrepili varnost ter namenili več sil za obvladovanje množice pri vstopnih točkah na letališče.
ZDA in zaveznice so sredi avgusta, ko je tudi prestolnica Kabul padla v roke talibanov, začele eno največjih evakuacij v zgodovini. Od 15. avgusta dalje so iz Afganistana prepeljali 100.000 ljudi, je sporočila Bela hiša. V četrtek zvečer je ameriški predsednik Joe Biden dejal, da so zgolj v zadnjih 12 urah na varno prepeljali 7000 ljudi. Pri tem je Biden priznal, da jim do roka, 31. avgusta, morda ne bo uspelo evakuirati vseh ljudi, ki so do tega upravičeni. Na to so sicer že zadnji teden opozarjale evropske države. V Afganistanu naj bi bilo še vedno 1500 ameriških državljanov, navaja Reuters.
Velika Britanija je včeraj sporočila, da so do sedaj evakuirali 13.000 oseb, celotna misija pa je vstopila v zaključno fazo, je napovedal obrambni minister Ben Wallace. In priznal – vseh, ki so do tega upravičeni, jim ne bo uspelo prepeljati na varno. "Globoko obžalujemo, da vsi ne bodo mogli biti evakuirani," je dejal. Prepeljali naj bi še okoli 1000 ljudi, ki so na letališču, novih pa sem ne bodo pozivali, saj je "glavni postopek zaključen, imamo še nekaj ur".
Na Otoku je za razburjenje poskrbelo razkritje, da naj bi britanski diplomati v Kabulu za seboj pustili kontaktne podatke afganistanskih sodelavcev, nekateri od njih so še vedno v Afganistanu in skušajo pobegniti. The Times je poročal, da je kontakte med pregledom stavbe našel dopisnik Anthony Loyd in da so kontaktne podatke predali zunanjem ministrstvu.
Nemška kanclerka Angela Merkel zatrjuje, da bodo pri evakuacijah vztrajali, dokler bo to mogoče. Do četrtka so na 34 evakuacijskih letih prepeljali 5193 oseb. V Kabulu naj bi bilo sicer še 200 nemških državljanov, evakuirali pa so že 540 Nemcev.
Številne države so sicer že sklenile evakuacijske lete, med njimi Nizozemska in Danska. Evakuacije je danes končala tudi Španija. V Dubaj sta namreč prispeli še zadnji letali, ki bosta od tam poleteli v vojaško bazo Torrejon de Ardoz v bližini Madrida. Na njiju je bilo okoli 170 ljudi, od tega tudi 83 Afganistancev, ki so delali za Španijo, Portugalsko in zvezo Nato.
Operacijo sta končali tudi Švedska in Norveška. Švedska je iz Afganistana rešila več kot 1100 ljudi. Priznavajo pa, da jim ni uspelo rešiti vseh, ki so bili na seznamu za evakuacijo. Norveška, ki je končanje evakuacij napovedala v četrtek, je skupno rešila skoraj 1100 ljudi.
Avstrijsko zunanje ministrstvo je pojasnilo, da so doslej iz Afganistana ob podpori Avstrije rešili več kot sto ljudi. Še nekaj deset avstrijskih državljanov z afganistanskim koreninami pa je še v Kabulu in okolici, so dodali.
V Albanijo pa je danes prispelo 121 Afganistancev. Skupno jih bo država sicer začasno namestila do 4000.
Avstralija je medtem danes sporočila, da so iz Kabula tik pred napadom umaknili vse svoje vojake. Skupno jim je ob podpori ameriških in britanskih vojakov uspelo rešiti okoli 4100 ljudi, od tega 3200 Avstralcev in Afganistancev z avstralskimi vizami.
Rusija pa je sporočila, da ne bo pošiljala novih vojaških letal za evakuacijo iz Afganistana, saj želijo najprej videti, kako se bo razvila varnostna situacija, so sporočili iz Kremlja. V sredo je Rusija iz Afganistana sicer spravila več kot 500 ljudi, v državi pa ostaja še okoli sto Rusov.
Francija pa bi lahko evakuacije nadaljevala tudi po današnjem dnevu. Sprva so namreč napovedovali, da bodo operacijo sklenili danes. Državni sekretar za zadeve EU Clement Beaune je dejal, da bi se lahko evakuacije zavlekle, a kljub temu jim verjetno ne bo uspelo rešiti vseh, ki so na seznamu, je dodal.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.