
Pet stoletij po njegovi smrti bodo raziskovalci z Univerze v Granadi skušali enkrat za vselej zaključiti razpravo o tem, od kod je izviral eden najbolj znanih raziskovalcev poznega srednjega veka Krištof Kolumb.
Čeprav se večina zgodovinarjev strinja, da se je Kolumb rodil leta 1451 na območju Genove v današnji Italiji, pa o njegovem izvoru obstaja več teorij. Nekateri zagovarjajo stališče, da se je rodil v Španiji, kot kraj njegovega rojstva pa se omenjajo Valencia, Espinosa de Henares, Galicija in celo Majorka. Spet drugi pa ga umeščajo v Portugalsko in tamkajšnjo regijo Alentejo.
"Mi ne dvomimo o njegovem italijanskem izvoru, vendar pa lahko zdaj pridobimo objektivne podatke, s katerimi lahko zapremo serijo obstoječih teorij," je po poročanju britanskega Guardiana dejal Jose Antonio Lorente, vodilni znanstvenik pri analizi DNK na Univerzi v Granadi.
"Upam, da bomo s to analizo prišli do zaključka, ki nas bo združil v našem skupnem cilju, ki je, da dokažemo, da je bil Kolumb španski plemič in ne genovski mornar," pa je dejal Alfonso Sanz, amaterski zgodovinski raziskovalec in avtor, ki trdi, da je bil Kolumb rojen v kraju Espinosa de Henares v osrednji Španiji.
Prvi koraki za analizo DNK so bili narejeni že leta 2003, ko so z DNK-testi potrdili, da kosti, ki jih hranijo v grobnici v seviljski katedrali, dejansko pripadajo Kolumbu.
Prve DNK-vzorce posmrtnih ostankov za analizo so nato znanstveniki odvzeli že med letoma 2004 in 2005. A so se takrat odločili, da vzorce shranijo in počakajo z analizo DNK, saj tehnologija v tistem času še ni bila tako napredna in bi med analizo izgubili preveč dragocenega materiala v zameno za zelo malo podatkov.
"Naša ekipa se je odločila za etični pristop ... Da bomo počakali, da tehnologija napreduje, kar se je zdaj zgodilo," je dejal Lorente. V 16 letih je tehnologija dejansko tako napredovala, da bodo zdaj analizo DNK izvedli že z majhnimi vzorci.

Poleg vzorcev DNK, ki je pripadal Kolumbu, bodo analizirali tudi vzorce njegovega sina Fernanda in brata Diega. Prav tako bodo ta DNK primerjali z danes živečimi ljudmi, ki se pišejo Kolumb in živijo v Španiji, Italiji in na Portugalskem.
Vzorce bodo analizirali neodvisni laboratoriji v Evropi ter Severni in Južni Ameriki. Pri raziskavi poleg španskih raziskovalcev sodelujejo tudi raziskovalci z Univerze v Firencah v Italiji in raziskovalci Univerze Severnega Teksasa iz ZDA. Rezultate zadnje faze DNK-analize bodo po besedah Lorenteja objavili oktobra.
Krištof Kolumb je umrl leta 1506 v kraju Valladolid v Španiji. Njegova želja je bila, da ga pokopljejo na otoku Hispaniola, ki si ga danes lastita Dominikanska republika in Haiti. Njegove posmrtne ostanke so tja odpeljali leta 1542. Leta 1795 so nato njegov grob prestavili na Kubo, leta 1898 pa v špansko Sevillo.
Krištof Kolumb je kot poveljnik ladjevja skušal doseči Vzhodno Azijo, a je s plutjem proti zahodu ponovno odkril ameriško celino. Obstoj "nove" celine v njegovem času Evropejcem ni bil znan, čeprav zgodovinski dokazi kažejo, da so Ameriko pred tem v 10. stoletju dosegli že evropski Vikingi. Kolumb je pod pokroviteljstvom španskih monarhov med leti 1492 in 1504 opravil skupno štiri plovbe v "Novi svet", s svojimi odpravami pa je postavil temelje evropski kolonizaciji celine.

KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.