Če se bo prenehal sporazum o plinovodu, bi bil to hud udarec za rusko trgovino s plinom, ki je ključnega pomena za rusko gospodarstvo. Moskva je namreč že tako utrpela velike izgube zaradi zahodnih sankcij, usmerjenih proti prodaji plina in nafte, poroča Business Insider.
A v morebitnem prenehanju sporazuma bi izgube doletele tudi Ukrajino. V poročilu, ki ga je napisalo svetovalno podjetje iz Kijeva, je navedeno, da bi lahko država izgubila približno 700 milijonov evrov iz tranzitnih pristojbin.
Posledično bi seveda to vse vplivalo tudi na energetsko varnost Evrope. V zadnjih dveh letih se je ta sicer umaknila od Rusije, vendar še vedno dobiva plin iz Rusije po dveh plinovodih. Sporazum, ki se bo iztekel konec leta, pa predstavlja pet odstotkov vseh evropskih tokov plina, piše v poročilu. Moskva, ki je nekoč dobavljala kar 40 odstotkov evropskega plina, je zmanjšala pretok energije v Evropo in povečala izvoz v druge države. Pred kratkim je denimo sklenila dogovor s Kitajsko, ki je postala ena od njenih največjih trgovinskih partneric.
A strokovnjaki trdijo, da je rusko gospodarstvo kljub temu na šibkih temeljih, zlasti zaradi naraščajočih stroškov vojne v Ukrajini. Ena od analiz univerze Yale kaže, da je država po upočasnitvi izvoza zemeljskega plina v slabšem finančnem položaju, saj ima težave pri prodaji svojih zalog energije drugim državam brez velikih popustov.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.