Švicarska vlada, ki je podprla referendum pod sloganom "Poroka za vse", je dejala, da bi s tem postavili enakopravne zakonske temelje za vse ljudi, ne glede na njihovo spolno usmerjenost. S tem bi bila istospolnim parom omogočena tudi posvojitev otrok ter možnost, da bi oseba prek partnerja pridobila državljanstvo, poroča AP News.
Nasprotniki medtem trdijo, da bi sprememba ogrozila koncept družine, ki temelji na zvezi med moškim in žensko. Najnovejše raziskave sicer kažejo, da referendum beleži okoli 60-odstotno podporo, vendar pa tudi, da se s približevanjem volitev razlika med podporniki in nasprotniki referenduma manjša.
Švica je sicer tradicionalno konzervativna država. Ženske so v enem od 26 švicarskih kantonov – Appenzell Innerrhoden – morale na volilno pravico čakati vse do leta 1990. Prav tako je ena redkih držav zahodne Evrope, ki ne priznava istospolnih porok. Med njimi so še Grčija, Italija ter mikrodržave Andora, Monako in San Marino. "To je boj, ki sega 20 let v preteklost," je dejal Matthias Erhardt, član mestnega sveta v Ženevi. Meni namreč, "da bi bil to korak k modernosti".
A tudi v primeru, da referendum na volitvah dobi podporo, bo minilo več mesecev, preden bodo istospolni pari lahko sklenili zvezo. To pa predvsem zaradi upravnih in zakonodajnih postopkov.
Po podatkih tamkajšnje vlade civilno zvezo ustvari približno 700 istospolnih parov na leto. Vendar pa pri tem niso deležni enakih pravic kot heteroseksualni pari.
Zagovorniška skupina za pravice LGBTIQ+ skupnosti ILGA-Europe na lestvici 49 evropskih držav leta 2021 glede na njihovo pravno in politično prakso Švico uvršča na 22. mesto, takoj po Sloveniji in BiH. Pri razvrščanju so upoštevani različni dejavniki, tudi diskriminacija LGBTIQ+ skupnosti, zločini iz sovraštva in sovražni govor ter pravna priznanja transseksualcev.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.