Na posnetkih, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, vidimo moškega, ki med žalno slovesnostjo v čast kraljici igra na glasbilo. Pred britanskim konzulatom v Hongkongu je igral na melodijo himne "Čast Hongkongu" – ta velja za protestno pesem, ki je nastala med prodemokratičnimi in protivladnimi protesti, ki so leta 2019 izbruhnili v Hongkongu. Moškemu se je s petjem pridružila tudi množica, a so dogodek kmalu prekinili policisti, ki so moškega aretirali.
Policisti so potrdili, da so 43-letnika aretirali zaradi suma uporništva. Pridržali so ga na zaslišanju, vendar kasneje proti varščini tudi izpustili, poroča CNN. Meseca novembra ga čaka nadaljevanje zagovora.
Moškega so aretirali na podlagi zakona proti uporu, ki je bil na Kitajskem več desetletij v zatonu. Leta 2020 pa so ga skupaj z zakonom o nacionalni varnosti obudili. Ponovno sprejetje zakonov je med aktivisti in humanitarnimi organizacijami sprožilo val kritik. Menijo namreč, da želijo oblasti z obuditvijo povečati cenzuro in omejiti svobodo govora. Hongkonška vlada je te kritike ovrgla.
Od obuditve zakona so tamkajšnje oblasti sicer aretirale več kot 70 posameznikov, ki so izrazili nestrinjanje z vlado, poroča Bloomberg. V zapor so zaradi "uporništva" tako poslali predvsem novinarje, politike in predstavnike civilne družbe.
Žalovanje kot protest
V Hongkongu zadnja leta prevladuje omejevanje svoboščin in cenzure. Oblasti posameznike aretirajo že zaradi objav na družbenih omrežij, prepovedali pa so celo nekaj otroških knjig, za katere so ocenili, da so uporniške.
Razpadlo je več prodemokratičnih skupin, njihove vodje pa so bile aretirane ali izgnane. Prebivalci Hongkonga so tako dovoljeno zborovanje zaradi kraljičine smrti uporabili tudi kot priložnost za ponovno javno nasprotovanje vladi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.