Evropsko-sredozemski seizmološki center (EMSC) je na družbenem omrežju Twitter objavil pohitren prikaz uporabe aplikacije LastQuake – edinstvenega načina za zaznavanje potresnih sunkov in zagotavljanje informacij v zvezi z njimi. Deluje na način mešanice poročil očividcev in zbranih podatkov institucij, ki se ukvarjajo s seizmologijo.
Vsaka lučka, ki se prižge na spodnjem zemljevidu, prikazuje uporabnika aplikacije, ko jo ta odpre. Zanimiva je primerjava med uporabo v 'mirnem' obdobju in v zadnjih dneh. "Samo predstavljajte si, kako je po močnem sunku, ki se ga čuti daleč naokoli," so ob tem zapisali ustvarjalci aplikacije.
To pojasnjuje tudi okoliščine in vzrok za težave, ki so se v zadnjih dneh pojavljale na straneh EMSC. "Še nikoli nismo bili priča tolikšnemu prometu na naših strežnikih, ki je še veliko večji kot ob glavnem sunku. Po najboljših močeh se trudimo, da bi storitve čimprej ponovno vzpostavili. Medtem pa vas prosimo za potrpežljivost ter to, da strani vsako sekundo ne nalagate znova, saj to vse skupaj še dodatno otežuje," so ob opravičilu sporočili uporabnikom.
Objavili so tudi prikaz vseh informacij s terena, ki so jim jih posredovali ljudje, ki so sami občutili potres. "Število uporabnikov, ki so prispevali k zbiranju podatkov in nam pomagali bolje razumeti situacijo, je osupljivo! Na tem zemljevidu je prikazanih 15.732 poročil, ki so nam jih prebivalci posredovali takoj po glavnem potresnem sunku," so navedli.
Prav tako sporočajo, da tudi oni prejemajo ponudbe za donacije in pomoč ter ponudbe za tehnično podporo IT-strokovnjakom. Obljubljajo, da bodo na vsa sporočila odgovorili.
Tla se še vedno tresejo: v zadnjih šestih dneh skoraj 300 popotresnih sunkov
Glavnemu sunku, ki je območje prizadel decembra lani, je doslej sledilo že več kot 291 popotresnih sunkov, dva močnejša sta – kot rečeno – Hrvate prestrašila danes zjutraj. Večino sunkov so čutili vzdolž celotne Hrvaške. Tovrstno seizmološko dogajanje je podobno marčevskemu, ko je potres z magnitudo 5,4 zatresel Zagreb, le da je takrat sledilo 'zgolj' 17 popotresnih sunkov.
"Vemo, da so lahko potresi zelo strašljivi, še posebej, če doživimo tako silovitega, kot je bil ta," so zapisali ob tem. Vsem, ki ob tem potrebujejo kakršnokoli pomoč, tudi psihološko, ali pa zgolj informacije, svetujejo, da se obrnejo (tudi) nanje. "Ne oklevajte in z nami delite svojo izkušnjo, vprašate nas lahko karkoli o aplikaciji LastQuake ali pa o potresih na splošno. /.../ Pazite nase in na svoje bližnje, želimo vam srečno in varno leto," še sporočajo.
Potres z magnitudo 6,4 (nekateri seizmološki centri sicer navajajo tudi 6,3 oziroma 6,2) je v torek, 29. decembra, ob 12.19 silovito zatresel tla v bližini mesta Petrinja, 47 kilometrov jugovzhodno od Zagreba. Umrlo je sedem ljudi, še več kot 20 oseb je bilo ranjenih. Poškodovane so številne stavbe, hrvaški premier Andrej Plenković je danes za dve hrvaški županiji razglasil tudi katastrofo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.