Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes pozvala k donacijam, prek katerih bi zbrali 675 milijonov ameriških dolarjev (613 milijonov evrov), ki bi jih namenili za boj proti novemu koronavirusu iz Kitajske. Večino sredstev bi namenili državam, ki so opredeljene kot tvegane.
"Danes vzpostavljamo strateško pripravljenost in ustrezen načrt," je na novinarski konferenci v Ženevi dejal generalni direktor WHO Tedros Abhanom Ghebreyesus. Dodal je, da naj bi 60 milijonov dolarjev (55 milijonov evrov) namenili za delovanje WHO, ostalo bi namenili državam, ki potrebujemo pomoč pri zaščiti pred smrtonosnim virusom.
Sporočil je tudi, da bo WHO v 24 držav poslal pol milijona mask in 40.000 aparatov za umetno dihanje. Napovedal je tudi, da bo WHO kmalu na Kitajsko poslal skupino mednarodnih strokovnjakov. Pohvalil je tudi odločitev Bill in Melinda Gates fundacije, ki je danes že napovedala, da bo za boj proti novemu koronavirusu namenila več kot 90 milijonov evrov.
Iz bolnišnice pobegnila pacientka, ki so jo testirali na okužbo z koronavirusom
Avstrijske oblasti so sporočile, da je ženska, ki so jo v bolnišnici v Salzburgu testirati na okužbo z novim koronavirusom, od tam pobegnila. 31-letna pacientka je bolnišnico zapustila okoli 3. ure zjutraj, policija pa jo je nato našla na njenem domu blizu mesta okoli 10. ure.
Pacientka, ki je niso identificirali, je bila v bolnišnici od torka, njen motiv za pobeg pa ni znan. Policija jo je odpeljala nazaj v bolnišnico, kjer jo nadzorujejo, skušajo pa ugotoviti, s kom bi lahko morebitna okužena pacientka prišla v kontakt med pobegom. V Avstriji sicer še niso potrdili nobene okužbe z novim virusom.
Novi primeri okužbe na Japonskem, v karanteni 3700 ljudi na križarki
Nove primere okužbe z virusom so potrdili tudi na Japonskem, kjer je na ladji za križarjenje v karanteni 3700 ljudi. Do zdaj so jih testirali 300, okužbo pa so potrdili pri 10 potnikih.
Vir okužbe je po poročanju lokalnih medijev 80-letni Hongkonžan, ki se je na ladjo vkrcal 20. januarja na Japonskem. 25. januarja se je nato izkrcal v Hongkongu, pozneje pa so pri njem potrdili okužbo s koronavirusom. Oblasti so potnike in člane posadke na ladji začele testirati v ponedeljek zvečer, včeraj pa so odredile obvezno karanteno, ki bo trajala naslednjih 14 dni.
"Zdaj smo uradno v karanteni. Moramo ostati na ladji in smo zaprti v svojih kabinah," je za medije povedal britanski potnik. Nekateri poročajo, da na krovu primanjkuje zdravil, večina potnikov pa je starejša. Do zdaj so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri najmanj 10 ljudeh, vsi so starejši od 50 let, poroča japonska televizija NHK. Dva naj bi bila japonska državljana, zdravstveno stanje vseh okuženih pa je stabilno. Okužene so odpeljali na zdravljenje v bolnišnico, medtem pa nadaljujejo testiranja.
Doslej so v Italiji potrdili dva primera okužbe
Od danes na vseh italijanskih letališčih zaradi širjenja koronavirusa merijo telesno temperaturo vsem potnikom, ki prispejo z mednarodnimi leti. Za takšen ukrep so se odločile tudi turške oblasti, izvajati ga bodo začele v četrtek.
Doslej so na italijanskih letališčih telesno temperaturo merili zgolj potnikom, ki so prispeli z območij, ki jih je prizadel novi koronavirus. Zdaj pa jo merijo vsem potnikom, ki prispejo z mednarodnimi leti, tudi tistimi iz Evrope. Na letališčih, na katerih nimajo naprav za merjenje temperature, bodo temperaturo merili prostovoljci Rdečega križa. Sodelovalo jih bo več sto.
V Italiji so v petek razglasili izredne razmere zaradi novega koronavirusa in prekinili vse letalske povezave s Kitajsko, od koder se je novi koronavirus razširil. Doslej so v Italiji potrdili dva primera okužbe. Kitajskemu paru, ki je okužen, se je v torek poslabšalo zdravstveno stanje.
Telesno temperaturo bodo od četrtka merili tudi vsem letalskim potnikom, ki bodo prišli v Turčijo. Doslej so preverjali potnike iz Kitajske, Japonske, Tajvana, Tajske, Hongkonga, Singapurja, Južne Koreje in Malezije.
Na Kitajskem okužbo z novim koronavirusom potrdili pri novorojenčku
V Vuhanu, žarišču epidemije novega koronavirusa iz Kitajske, so okužbo z virusom potrdili tudi pri novorojenčku, in sicer 30 ur po rojstvu. Manj kot dva dni stari novorojenček je najmlajša oseba doslej, pri kateri so potrdili okužbo z novim koronavirusom.
Po navedbah zdravnikov gre za "vertikalni prenos", kar pomeni, da se je virus na novorojenčka prenesel bodisi med nosečnostjo, rojstvom ali takoj po rojstvu. Pri materi so okužbo z virusom potrdili še pred porodom.
Najstarejša oseba, pri kateri so na Kitajskem potrdili okužbo z novim koronavirusom, je stara 90 let. 80 odstotkov vseh smrti zaradi novega koronavirusa so na Kitjskem zabeležili pri bolnikih, starejših od 60 let.
Po doslej znanih podatkih se je virus prvič pojavil na wuhanski tržnici z divjimi živalmi v provinci Hubei v osrednji Kitajski decembra lani.
Na Kitajskem umrlo že skoraj 500 ljudi
Samo na Kitajskem je do zdaj okuženih več kot 24.300 ljudi, umrlo pa jih je 490. Veliko manj okužb z virusom je drugod po svetu. Največ okuženih je na Tajskem, in sicer 25, sledijo Japonska, Singapur, Južna Koreja, Avstralija in Nemčija. Zunaj celinske Kitajske sta za zdaj umrla dva moška – na Filipinih in v Hongkongu.
V Hongkongu pa medtem v pristanišču preverjajo 1800 potnikov z neke druge potniške ladje. Lokalni mediji poročajo, da so pri treh Kitajcih, ki so bili na križarjenju, potrdili koronavirus. Okuženi so bili na ladji med 19. in 24. januarjem, v tem času pa naj ne bi imeli stikov z ostalimi potniki. Okoli 30 članov posadke naj bi imelo simptome virusa, s testi pa trenutno preverjajo, ali so res okuženi.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.