Po odprti seji je Varnostni svet ZN sprejel izjavo, ki je pozdravila napredek v opazovanju in poročanju o kršitvah resolucije 1612 iz leta 2005. Resolucija 1612 obravnava novačenje, pobijanje, pohabljanje, posiljevanje, ugrabljanje, nasilno preseljevanje, zanikanje humanitarnega dostopa, napade na šole in bolnišnice, trgovanje z otroki, prisilno delo in vse oblike suženjstva. Dokument je potrdil odločenost VS ZN, da zagotovi spoštovanje omenjene resolucije.

Predsedujoči VS ZN v juliju, Francoz Jean Marc de la Sabliere, je pozdravil tudi napredek posebne skupine VS ZN, ki se ukvarja z vprašanji otrok v oboroženih spopadih. De la Sabliere je ob tem posebej omenil tudi trpljenje otrok v Libanonu, Izraelu in na palestinskih ozemljih, ki niso niti najmanj krivi za sedanje nasilje.
Resolucija je uvedla mehanizem opazovanja in poročanja o takšnih primerih v pilotskih državah Burundiju, Slonokoščeni obali, DR Kongu, Nepalu, Somaliji, Šrilanki in Sudanu. Prvo poročilo so pripravili junija in se nanaša na DR Kongo, kjer vsak dan zaradi spopadov, bolezni in podhranjenosti umre po 600 otrok. V zadnjih desetih letih sta zaradi vojne umrla dva milijona otrok, veliko več jih je moralo zapustiti svoje domove.

Slovenski veleposlanik pri ZN Roman Kirn je v imenu držav članic Mreže za človekovo varnost (Avstrija, Kanada, Čile, Kostarika, Grčija, Irska, Jordanija idr.) dejal, da je bil od leta 1998, ko je bilo to vprašanje prvič formalno na dnevnem redu VS ZN, narejen napredek, med katerim je mehanizem za opazovanje in poročanje resolucije 1612. Po mnenju mreže so otroci žrtve oboroženih spopadov in tarče nasilja kakor tudi povzročitelji tega nasilja. Otroci v spopadih doživljajo hude psihološke strese in brez ustrezne pomoči države izgubljajo cele generacije, ki so nujno potrebne za obnovo in spravo.

Pozitiven razvoj dogodkov zadnjih let je dejstvo, da se je v določene mirovne operacije napotil tudi posebni svetovalec za zaščito otrok. Kirn je posebej poudaril pomen prenehanja nekaznovanosti za vojne zločine in zločine proti človeštvu, še zlasti ko gre za otroke. Tudi ostali govorniki so kot uspeh izpostavili primer aretacije in transferja v Haag uporniškega voditelja iz DR Kongo Thomasa Lubange, ki je odgovoren za številne zločine, med drugim novačenje otroških vojakov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.