George Zimmerman, ki ga obtožnica bremeni drugostopenjskega umora neoboroženega 17-letnega Trayvona Martina, je prvič stopil pred sodnika. Zaslišanje je trajalo pičlih pet minut, Zimmerman pa bo sojenje, ki se bo začelo 29. maja, dočakal v zaporu. Njegov zagovornik za možnost plačila varščine namreč sploh ni zaprosil, saj meni, da bi to lahko povzročilo burne, celo nasilne reakcije javnosti.
28-letnega prostovoljnega varnostnika so sicer policisti nemudoma po umoru prijeli, nato pa so ga izpustili. To je v ZDA povzročilo ogorčenje, strelec pa se je nato skrival, a se je na koncu sam predal policiji. Sicer pravi, da se počuti nedolžnega.
Družina umrlega je zadovoljna, da je osumljenec v zaporu, želi pa, da se moškemu sodi pošteno.
Kaj se je zgodilo?
17-letni Trayvon Martin iz Miamija je bil 26. februarja letos na obisku pri očetu v predmestju Orlanda Sanford. Proti večeru se je odpravil v trgovino po bonbone za mlajšega brata, s katerim sta po televiziji spremljala košarkarsko tekmo. Na poti domov ga je znotraj ograjene soseske začel spremljati 28-letni varnostnik Zimmerman. Ta je poklical na nujno številko in prijavil sumljivo osebo s kapuco, ki se potika med hišami. Od telefonskega operaterja je dobil navodilo, naj osebo pusti pri miru, vendar naj bi nato jezno zasikal, da "črnuhi zmeraj uidejo", in zapeljal proti najstniku.
Od takrat naprej je na voljo le Zimmermanova razlaga dogodkov. Fant naj bi ga napadel, počutil se je ogroženega, zato ga je ustrelil. Policija je odkrila, da fant ni bil oborožen, vendar Zimmermana niso aretirali, ker za to ni zakonske podlage. Floridski zakon namreč dopušča tudi uboj, če se človek počuti ogroženega in to ne glede na to, ali je tisti, ki ga domnevno ogroža, oborožen ali ne.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.