Tujina

'Želimo pravo revolucijo'

Tunis, 22. 01. 2011 10.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ali se je revolucija v Tuniziji končala? Medtem ko nekateri menijo, da je uspela, drugi poudarjajo, da so po 23 letih že krepko siti laži. Zahtevajo sodne pregone članov stranke, ki jim je vladala vsa ta leta.

Naloga prehodne vlade je, da v šestih mesecih pripravi svobodne in demokratične predsedniške in parlamentarne volitve. Novi-stari premier Mohamed Ghannouchi se je včeraj v televizijskem nagovoru distanciral od Ben Alija. Dejal je, da je živel in se tudi bal kot Tunizijec. Ljudem je obljubil, da se bo po volitvah umaknil iz političnega življenja.

Nova tunizijska vlada ima polne roke dela. Preiskovalci namreč trenutno zaslišujejo 33 ljudi, ki so povezani z družino osovraženega predsednika Zina El Abidina Ben Alija, ki je zbežal iz države. Pri omenjenih so policisti odkrili tudi večje količine draguljev in vrtoglave vsote denarja, ki so jih takoj zasegli.

Notranji minister Ahmed Friaa je na tiskovni konferenci dejal, da zaslišujejo tudi vodjo predsedniških varnostnih sil Alija Seriatija, družbo pa mu dela tudi nečak osovraženega predsednika. Imena drugih ljudi, ki jih nove oblasti zaslišujejo, notranji minister ni želel razkriti.

Dejal je tudi, da so policisti priprli 1200 ljudi, ki so v času revolucije s pomočjo nesprejemljivih dejanj širili teror med ljudmi, poroča britanska spletna stran BBC. Nekaj so jih že izpustili, najmanj 382 pa se že sooča s kazenskimi ovadbami, ki so jih policisti spisali zoper njih. Očitajo jim ropanje, nasilne spopade in nezakonito posedovanje orožja.

'Mučeniki revolucije'

Po 23 letih jim je bilo dovolj.
Po 23 letih jim je bilo dovolj. FOTO: Reuters

Sicer pa je notranji minister, ki je bil na tem položaju že v času Ben Alijeve vladavine, dejal, da so tisti, ki so padli v času jasminove revolucije, mučeniki revolucije.

Razložil je tudi, da so vse stranke, ki so vložile prošnjo za uradno priznanje, že prejele pozitiven odgovor. Med njimi naj bi bila tudi Stranka zelenih Tunizije. Gre namreč za stranke, ki so v času Ben Alijeve vladavine delovale pod krinko in so bile prepovedane. Po revoluciji pa se je nova vlada odločila, da bo vse politične zapornike pomilostila, strankam pa bo omogočila svobodno delovanje in udejstvovanje na političnem parketu.

Je revolucije res konec?

Danes so se na ulice odpravili policisti, gasilci in drugi javni uslužbenci.
Danes so se na ulice odpravili policisti, gasilci in drugi javni uslužbenci. FOTO: Reuters
Policisti in gasilci
Policisti in gasilci FOTO: Reuters

Čeprav nova vlada poudarja, da je jasminove revolucije konec, pa prebivalci še naprej protestirajo in z novo vlado niso zadovoljni. Menijo namreč, da tisti, ki so bili na oblasti v času osovraženega predsednika, nimajo več kaj početi na visokih položajih. V vladi pa je kar nekaj starih ministrov, ki so po padcu Ben Alijeve oblasti zadržali svoje položaje. Nekdaj vladajoča stranka Demokratsko združenje za ustavo (RCD) je počasi začela razpadati, saj jo njeni člani množično zapuščajo, tudi tisti vodilni. Iz stranke so izstopili tudi tisti ministri, ki so po padcu režima ostali na svojih položajih. Številni Tunizijci se zavzemajo za ukinitev RCD in sodni pregon članov stranke. Poglejmo izjavo učitelja angleščine: "Želimo pravo revolucijo. Nočemo več laži, ker smo jih že siti. Imeli smo 23 let laži.“ A drugi spet menijo, da je revolucija uspela in da je zdaj treba graditi novo državo.

Danes so se sicer na ulice odpravili policisti, gasilci in drugi javni uslužbenci. Eden izmed policistov je dejal, da so bili v varnostnih silah zaposleni ljudje, ki so svoj položaj zlorabljali. Pravi, da so se policisti odpravili na ulice, saj želijo nacionalne sprave. Možje v modrem, ki so se danes odpravili na ulice, poudarjajo, da na njihovih rokah ni krvi mučenikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ZorbaBuda
04. 03. 2011 12.15
To kar mi gledamo po tv in beremo po cajtngih, ni nobena demokracija. Vladajo nam bolniki, drhal, lačna moči. Treba bo počasi ukinit vse politike, ker delajo samo težave. Za politika čas ni več ugoden, ni mu več naklonjen in vsak dan je bližje svojemu koncu. Sam je odgovoren za to. Obdobja politikov je konec - to je popolnoma jasno!
carpathian
22. 01. 2011 21.42
če ljudstvo strmoglavi vlado ali sistem, ter ju zamenja z drugim, to ni revolucija ampak njeno popolno nasprotje. kot da bi miši izgnale mačko iz hiše, nato pa poiskalo drugo mačko da jih naprej preganja in straši. ljudje morajo spoznati resnico o oblasti, ne pa oblast kot resnico. je človek še svoboden, če pusti da o njem odločajo drugi???
bereal
22. 01. 2011 15.22
čist prav....vsi na ceste...dol z sistemom...ki ga mi sami gor drzimo...na koncu pa počnejo kaj se jim ljubi...mi smo bogovi matere zemlje in NE SUŽNJI!!!!
MERDE-AVE-MERDE
22. 01. 2011 15.18
v Tuniziji je del policije prestopil k protestnikom drugače pa, revolucije, ne vem če ima smisel če pa 10min po tistem ko novi zasedejo položaje in funkcije - je isto Dokler ne bo revolucije v glavah tako dolgo nobena revolucija nima smisla
Gregor Zdolšek
22. 01. 2011 14.23
zdaj je bilo dobro da gremo na ceste mi in naredimo revolucijo v Sloveniji! Vedno več ljudi je na pragu revščine ter robu preživetja, ljudje ki bi morali delati in dostojno živeti. Naša koalicija se pa dva dni pogovarja med sabo in rezultat tega je da se nič ne zmenijo niti med sabo....Kje ste Slovenci, ki ste se v zgodovini znali puntati?? J
loden
22. 01. 2011 13.38
Čehi so mel prav.... deset let po osamosvojitvi, vsi bivši funkcionrji in položajniki niso imeli pravice, da kandidirajo za kakršno koli mesto, ki bi vplivalo na državo. In so lepo popucal zapacan sistem.
JezekTekaTeka07
22. 01. 2011 13.35