Nova tunizijska vlada ima polne roke dela. Preiskovalci namreč trenutno zaslišujejo 33 ljudi, ki so povezani z družino osovraženega predsednika Zina El Abidina Ben Alija, ki je zbežal iz države. Pri omenjenih so policisti odkrili tudi večje količine draguljev in vrtoglave vsote denarja, ki so jih takoj zasegli.
Notranji minister Ahmed Friaa je na tiskovni konferenci dejal, da zaslišujejo tudi vodjo predsedniških varnostnih sil Alija Seriatija, družbo pa mu dela tudi nečak osovraženega predsednika. Imena drugih ljudi, ki jih nove oblasti zaslišujejo, notranji minister ni želel razkriti.
Dejal je tudi, da so policisti priprli 1200 ljudi, ki so v času revolucije s pomočjo nesprejemljivih dejanj širili teror med ljudmi, poroča britanska spletna stran BBC. Nekaj so jih že izpustili, najmanj 382 pa se že sooča s kazenskimi ovadbami, ki so jih policisti spisali zoper njih. Očitajo jim ropanje, nasilne spopade in nezakonito posedovanje orožja.
'Mučeniki revolucije'
Sicer pa je notranji minister, ki je bil na tem položaju že v času Ben Alijeve vladavine, dejal, da so tisti, ki so padli v času jasminove revolucije, mučeniki revolucije.
Razložil je tudi, da so vse stranke, ki so vložile prošnjo za uradno priznanje, že prejele pozitiven odgovor. Med njimi naj bi bila tudi Stranka zelenih Tunizije. Gre namreč za stranke, ki so v času Ben Alijeve vladavine delovale pod krinko in so bile prepovedane. Po revoluciji pa se je nova vlada odločila, da bo vse politične zapornike pomilostila, strankam pa bo omogočila svobodno delovanje in udejstvovanje na političnem parketu.
Je revolucije res konec?
Čeprav nova vlada poudarja, da je jasminove revolucije konec, pa prebivalci še naprej protestirajo in z novo vlado niso zadovoljni. Menijo namreč, da tisti, ki so bili na oblasti v času osovraženega predsednika, nimajo več kaj početi na visokih položajih. V vladi pa je kar nekaj starih ministrov, ki so po padcu Ben Alijeve oblasti zadržali svoje položaje. Nekdaj vladajoča stranka Demokratsko združenje za ustavo (RCD) je počasi začela razpadati, saj jo njeni člani množično zapuščajo, tudi tisti vodilni. Iz stranke so izstopili tudi tisti ministri, ki so po padcu režima ostali na svojih položajih. Številni Tunizijci se zavzemajo za ukinitev RCD in sodni pregon članov stranke. Poglejmo izjavo učitelja angleščine: "Želimo pravo revolucijo. Nočemo več laži, ker smo jih že siti. Imeli smo 23 let laži.“ A drugi spet menijo, da je revolucija uspela in da je zdaj treba graditi novo državo.
Danes so se sicer na ulice odpravili policisti, gasilci in drugi javni uslužbenci. Eden izmed policistov je dejal, da so bili v varnostnih silah zaposleni ljudje, ki so svoj položaj zlorabljali. Pravi, da so se policisti odpravili na ulice, saj želijo nacionalne sprave. Možje v modrem, ki so se danes odpravili na ulice, poudarjajo, da na njihovih rokah ni krvi mučenikov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.