Izraelska vojska se pomika vse bližje osrčju Gaze, so poudarile mednarodne organizacije, ki nadzorujejo situacijo. Poleg tega so zaskrbljeni nad težavnim položajem otrok, ki so ujeti v spopadu med Palestino in Izraelom. 19. dan ofenzive je število žrtev preseglo tisoč, po podatkih palestinskih medicinskih virov je bilo ubitih 1010 prebivalcev območja Gaze, med njimi naj bi bilo 670 civilistov. 4700 ljudi je ranjenih. Na drugi strani je umrlo 10 vojakov in trije civilisti, ki so jih zadele Hamasove rakete.
Izraelska letala so danes napadla približno 60 ciljev, predvsem predorov na meji z Egiptom, skozi katere je potekalo tihotapljenje orožja v Gazo, bombardirali pa so tudi domnevna skladišča orožja, so davi poročali izraelski mediji. Po navedbah izraelske vojske naj bi bilo pri tem ubitih najmanj 40 oboroženih Palestincev.
Rakete iz Libanona
Iz Libanona so na Izrael znova izstrelili nekaj raket. Priletele
so v bližino mesta Kirjat Šemona, škode pa niso povzročile. Kdo naj bi
jih izstrelil, ni znano, je pa Izrael odgovoril s topniškim
obstreljevanjem sosednje države. To je že drug tovrsten incident od
začetka izraelske ofenzive proti palestinskemu gibanju Hamas na območju
Gaze. Prejšnji četrtek so na sever Izraela priletele tri rakete.
Končno napredek v pogajanjih
Hamas je sprejel egiptovsko pobudo za prekinitev ognja, Izrael pa naj bi odgovoril jutri, je po pisanju spletne strani časnika El Pais dejal španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos. Predstavnik Hamasa Osama Hamdan pa trdi, da določene točke načrta še vedno ostajajo sporne. Tako naj se izraelski in palestinski odposlanci še ne bi uspeli zediniti o tem, koliko časa naj premirje traja. Še vedno se tudi niso dogovorili, kako naj Egipt nadzoruje mejo z Gazo, preko katere naj bi Hamas tihotapil orožje. Nek visoki izraelski diplomat pa je dejal, da si Egipt močno prizadeva za to, da bi dogovor podpisali do konca tega tedna.
Pristisk na Izrael
Medtem se povečuje pritisk na Izrael. Obtožujejo ga, da izvaja tudi medijsko blokado dogodkov na območju Gaze, da bi prikril dejavnosti v nasprotju z mednarodnim pravom, kot je uporaba prepovedanega in nehumanega orožja. V torek se je tako na mejnem prehodu Rafa na egiptovski strani zbralo 17 tujih novinarjev, ki so zahtevali vstop na območje Gaze. Zaenkrat jim to še ni uspelo, kljub odločitvi izraelskega sodišča, da bi jim izraelska vojska to morala omogočiti.
Ban Ki Mun: Takoj ustavite boje
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun
je prispel v Kairo, kjer začenja turnejo na Bližnjem vzhodu, katere
cilj je končanje izraelske ofenzive na območju Gaze. Pri tem je še
enkrat pozval k takojšnji in trajni prekinitvi ognja. "Obe strani znova pozivam, naj takoj ustavita boje, ne smemo izgubljati časa," je dejal po srečanju z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Ban
je pozval tudi k takojšnji humanitarni pomoči za ublažitev krize, ki je
izbruhnila na enem najgosteje naseljenih območij na svetu.
Varnostni svet ZN je dal Banu v torek močno podporo pri
izvrševanju resolucije 1860, ki je minuli teden pozvala k takojšnji
prekinitvi ognja, vendar je Izrael ne upošteva.
Šokantno!
Predstavnik Rdečega križa Jakob Kellenberger pa je obiskal okolico Gaze. "Nesprejemljivo je videti toliko ranjenih ljudi. Njihovim življenjem bi morali prizanesti, tistim, ki skrbijo za ljudi, pa bi bilo treba zagotoviti varnost," je dejal. Obe strani je pozval, naj storita vse za zaščito civilistov. Ranjenci na oskrbo ne morejo čakati nekaj dni niti nekaj ur, je poudaril, prav tako bi morali omogočati dostavo pomoči. "Tri ure niso dovolj," je komentiral vsakodnevno triurno prekinitev ognja, ki jo izvaja Izrael.
Obsodbe tudi iz Izraela
Izraelske organizacije za zaščito človekovih pravic so vojsko obtožile, da ogroža civiliste v Gazi, in pozvale k preiskavi vojnih zločinov. V pismu visokim predstavnikom izraelske vojske in vlade so zapisale, da civilisti zaradi izraelske ofenzive nimajo kam pobegniti, zdravstveni sistem je razpadel, številni ljudje pa so ostali brez elektrike in pitne vode. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Jigal Palmor je na pismo devetih organizacij odgovoril: "Svoboda izražanja je v Izraelu prav to: svoboda izražanja mnenja, četudi ne temelji na nobenih trdnih dokazih in četudi je politično pristranski."
Neprizadet odziv Slovenije
Kritik pa je deležna tudi slovenska vlada, ki se je pri glasovanju o resoluciji Sveta ZN za človekove pravice, v kateri je ta obsodil izraelsko vojaško ofenzivo na območju Gaze, vzdržala. V celoti objavljamo stališče varuhinje človekovih pravic. “Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek- Travnik izraža začudenje in žalost nad medlim in neprizadetim odzivom predstavnikov državnih organov v zvezi z nepojmljivim terorjem nad civilnimi žrtvami v Gazi. Izvajanje vojaških aktivnosti, v katerih so tako številne žrtve med nemočnim prebivalstvom, bi morali odločno obsoditi. Varnostni razlogi katerekoli države ne opravičujejo nesorazmernih civilnih žrtev, med katerimi bodo imeli zlasti otroci trajne posledice. Varuhinja človekovih pravic poziva Vlado Republike Slovenije, da zavzame nedvoumno stališče do zgoraj navedenega in s tem tudi seznani slovensko javnost.”
Prepoved kupovanja izraelskih izdelkov
Iranski vrhovni voditelj, ajatola Ali Hamenej, pa je danes izdal fatvo, s katero je prepovedal kupovanje izraelskih izdelkov in trgovanje z izraelskimi podjetji. Muslimane po vsem svetu je pozval, naj ne kupujejo nobenih izdelkov, od katerih bi imeli korist Izraelci. Iran ne priznava Izraela in nima trgovinskih odnosov z judovsko državo.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.