Okrajno sodišče v Haagu je zavrnilo civilno tožbo sorodnikov žrtev iz Srebrenice zoper Združene narode. Ugotovilo je, da za to ni pristojno, saj organizacija uživa imuniteto pred nacionalnimi sodišči.
Matere in žene več kot 8000 žrtev srbskega masakra v Srebrenici so svetovno organizacijo tožile, ker ni uspela zaščititi njihovih najdražjih in preprečiti najhujšega zločina na evropskih tleh po drugi svetovni vojni. A s tožbo niso uspeli. "Nikoli si ne bi mislili, da bo primera konec že na prvi stopnji. Vendar pa je to šele začetek zelo zanimive razprave o Združenih narodih,“ je komentiral eden od odvetnikov sorodnikov žrtev Axel Hagedorn, ki v tem primeru sklicevanja na imuniteto ne sprejme. Napoveduje pritožbo.
Se bodo pa zato septembra nadaljevala zaslišanja v enaki tožbi proti Nizozemski. Ta se zagovarja, da so Združeni narodi pustili njene čete na cedilu, ker jim niso priskrbele podpore zračnih sil. Tožniki pa trdijo, da so krivci nizozemski častniki, ki so delali v okviru svetovne organizacije. Zračne napade naj bi preprečili, ker so se bali za življenja svojih vojakov.
Zaradi Srebrenice je leta 2002 že padla nizozemska vlada pod vodstvom Wima Koka. Razlog: obtožba, da so oblasti vojake poslale na misijo nemogoče.
Srebrenica je bila med vojno v BiH varovano območje ZN, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov. Vojska bosanskih Srbov je ofenzivo na mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, začela 9. julija 1995. Po padcu enklave dva dni kasneje so srbske sile skoraj 8000 moških in fantov naložile na tovornjake, jih odpeljale in usmrtile, njihova trupla pa so odvrgle v skupna grobišča po širši okolici.
Haaško sodišče naj ukinejo
Moskva zahteva, naj haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije nemudoma razpustijo. Bilo naj bi namreč pristransko. Kot dokaz za to rusko zunanje ministrstvo navaja odločitev pritožbenega senata, ki je oprostil nekdanjega poveljnika muslimanskih sil v Srebrenici Naserja Orića. Obtožen je bil odgovornosti za poboj tamkajšnjih Srbov. Ker ga ni preprečil, so ga leta 2006 sicer obsodili na dve leti zapora, a so ga takoj izpustili, saj je bil dovolj časa v priporu. Rusijo je zmotila že prvotna mila obsodbo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.