Discovery s sedemčlansko posadko se je danes uspešno združil z mednarodno vesoljsko postajo. Raketoplan bo teden dni družen z ISS, s seboj pa je pripeljal okrog 15 ton potrebščin, med katerimi so zaloge hrane, električne žarnice in prenosni računalniki, ob vrnitvi pa naj bi seboj pripeljal okrog 13 ton odpadkov, ki so se medtem nabrali na mednarodni vesoljski postaji.

Ruske vesoljske oblasti so danes sporočile, da posadki ameriškega raketoplana Discovery ne bodo mogle pomagati pri vrnitvi na Zemljo, tudi če se bo znašla v težavah. Kot je v Moskvi sporočil predstavnik ruske vesoljske agencije Roskosmos, mora zaradi trdega pristanka v ruskih raketoplanih vrste Sojuz vsak vesoljec imeti po meri narejen sedež, za posadko Discoveryja, ki je v torek poletela proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS), pa takih sedežev nimajo.
"Naslednji polet Sojuza proti ISS, ki ima prostora le za tri člane posadke, je načrtovan za 1. oktober,"
je sporočil tiskovni predstavnik agencije Roskosmos Vjačeslav Davidenko.
Pri NASI ostajajo optimistični

Tudi drugi predstavniki agencije NASA so na današnji novinarski konferenci potrdili, da poročila o stanju Discoveryja kažejo, da je ta v dobrem stanju. Da bi se prepričali, da plovilo ni huje poškodovano, sta njegovo zunanjost fotografirala prebivalca Mednarodne vesoljske postaje (ISS) ruski astronavt Sergej Krikalev in ameriški astronavt John Phillips. Posnetke sta poslala agenciji NASA, kjer jih bodo natančno analizirali njeni inženirji.
Do nadaljnjega ne bodo leteli
Izstrelitev Discoveryja je v torek spremljalo 110 kamer in drugih naprav, ki so ugotovile, da se je izolacijska pena dve minuti po startu spet odlomila od rezervoarja, na srečo pa ni zadela zaščitne obloge vesoljskega plovila.

Vodja programa raketoplanov pri NASA Bill Parsons je dejal, da priznavajo napako. "Pena se ne bi smela odlomiti, vendar se je odlomila in nekaj moramo storiti glede tega. Dokler nevarnost ne bo odpravljena, ne bomo mogli leteti," je dejal Parsons, ki je dodal, da je septembra predvidena misija raketoplana Atlantis sedaj preložena za nedoločen čas.
Strokovnjaki NASA ne verjamejo, da je kos pene usodno poškodoval Discovery, vendar ga bodo še naprej temeljito pregledovali, preden mu bodo dovolili povratek na Zemljo. Kos pene, ki se je odlomil od rezervoarja, naj bi bil okrog 70 centimetrov dolg ter 30 centimetrov širok, debel pa okrog sedem centimetrov.
Razočaranje pri NASA, ki je porabila dve leti in pol ter več kot milijardo dolarjev za varnostne izboljšave po tragediji raketoplana Columbie, ki je razpadel ob povratku na Zemljo 1. februarja 2003, je neizmerno. Še posebej zato, ker je bilo navdušenje nad uspešno izstrelitvijo Discoveryja tako veliko.