Po besedah gruzijskega zunanjega ministrstva so oblasti v Tbilisiju pozvale tudi ruske predstavnike, naj se pridružijo opazovalcem OVSE. Kot je v sporočilu za javnost še zatrdilo gruzijsko zunanje ministrstvo, je Tbilisi pripravljen okrepiti sodelovanje v boju proti terorizmu v okviru globalne protiteroristične operacije.
ZDA nasprotujejo ruski operaciji
ZDA pa so izrazile nasprotovanje izjavam ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki si je včeraj vzel pravico do posredovanja proti čečenskim upornikom v Gruziji v imenu boja proti terorizmu. Po besedah namestnika tiskovnega predstavnika State Departmenta Philipa Reekerja ZDA močno podpirajo ozemeljsko celovitost Gruzije in nasprotujejo vsakršni enostranski vojaški operaciji v tej državi. Reeker je še pojasnil, da so ameriška stališča prenesli tudi v Moskvo, vendar pa ni navedel, na kateri ravni.
Kot je v pismu, naslovljenem na generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, voditelje ostalih članic Varnostnega sveta ZN in članice OVSE, včeraj zapisal Putin, bo Rusija v skladu z mednarodnim pravom sprejela primerne ukrepe za obrambo pred terorističnimi grožnjami, če se bodo nadaljevali kriminalni napadi iz Gruzije. Kot so še sporočili iz Kremlja, je ruski predsednik v pismu zagotovil, da morebitno rusko ukrepanje v Gruziji "ne bo spodkopalo suverenosti in ozemeljske celovitosti države ali strmoglavilo tamkajšnjega političnega režima".
V soteski Pankisi se nahaja približno 7500 čečenskih beguncev. Po ruskih trditvah tamkajšnje begunsko taborišče čečenski uporniki uporabljajo za logistično oporišče v boju v Čečeniji, zato so ruska letala in helikopterji v zadnjih mesecih taborišče večkrat napadli.