Zunanja ministra ZDA in Rusije John Kerry in Sergej Lavrov se bosta že drugi dan pogovarjala o rešitvi za Sirijo. Ameriški predstavniki so dejali, da so bili včerajšnji pogovori temeljiti, trajali pa so približno eno uro, nadaljevali pa bi se lahko tudi med vikendom.
Vendar pa so analitiki ocenili, da so še vedno velike razlike v pogledih na vprašanje Sirije. Kerry in Lavrov sta včeraj po pogovorih izrazila upanje, da bo Sirija svoje kemično orožje prepustila mednarodnemu nadzoru in se s tem morebiti izognila ameriškemu vojaškemu posredovanju.
Združeni narodi so že potrdili, da so od Sirije prejeli pristopne dokumente o pristopu h Konvenciji o kemičnem orožju, ki naj bi bil ključen korak po načrtu, ki ga je v ponedeljek predlagala Rusija, ravno ko bi moral o posredovanju v Siriji razpravljati ameriški kongres. Sirski predsedniki Bašar al Asad je ob tem dejal, da bi podatke o kemičnem orožju Združenim narodom začeli pošiljati po 30 dneh.
Hkrati je Asad opozoril, da ruski načrt ni popolnoma enostranski. "Sirija ga bo sprejela, če bodo ZDA umaknile svoje grožnje z vojsko in če se ga bodo držale tudi druge države, ki upornikom dobavljajo kemično orožje," je za rusko televizijo dejal Asad.
Še pred včerajšnjimi pogovori je Kerry dejal, da bo svet opazoval, ali se bo Asadov režim res odpovedal kemičnemu orožju. "To ni igra. Mora biti resničnost, mora biti temeljito, mora biti preverljivo, kredibilno in mora biti uresničeno v razumnem času. Skratka, če se to ne bo zgodilo, bodo posledice," je dejal.
Lavrov pa je zagotavljal, da bi se s takšno rešitvijo za sirsko kemično orožje lahko izognili vsakršnemu vojaškemu posredovanju.
Rusija in ZDA so v Ženevo poslale delegaciji, v katerih so poleg diplomatov tudi strokovnjaki za orožje. Če se bodo pogovori izkazali za produktivne, potem ZDA upajo, da bo razorožitev zapisana v posebno resolucijo Varnostnega sveta, a Rusija nasprotuje vsakršni resoluciji, ki predvideva kakršno koli vojaško posredovanje oziroma odgovornost za uporabo kemičnega orožja pripisuje Asadovemu režimu.
Putin pozdravil dejanje Damaska
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes pozdravil sirsko napoved, da se pridružuje globalni zavezi za boj proti kemičnemu orožju. Pri tem je dodal, da Damask tako izkazuje resen namen za rešitev več kot dve leti trajajočega konflikta v državi.
"Prepričan sem, da bi morali takšno odločitev pozdraviti. Je pomemben korak k rešitvi sirske krize, to potrjuje resne namene naših sirskih partnerjev, da bodo sledili tej poti," je še povedal Putin med vrhom Šanghajske skupine za sodelovanje (SCO) v Biškeku, kjer se je med drugim srečal tudi z iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem. Ta pa je dejal, da Iran podpira rusko iniciativo, hkrati pa tudi sirsko odločitev, da se odpove nadzoru nad kemičnim orožjem.
Sirska opozicija zelo skeptična
Opozicijska Sirska nacionalna koalicija pa je danes sporočila, da je "globoko skeptična" glede odločitve sirskega režima, da pristopi h konvenciji o prepovedi kemičnega orožja. Pozvala je tudi k strogi resoluciji Varnostnega sveta, ki bi zagotovila, da bo Damask dejansko izpolnil svoje obveznosti.
Nacionalna koalicija se je odzvala, potem ko je Damask v četrtek pri Združenih narodih vložil dokumente za formalen pristop Sirije h konvenciji o prepovedi razvoja, proizvodnje, kopičenja in uporabe kemičnega orožja ter o njegovem uničenju. "Tovrstna gesta je premalo in prihaja prepozno, da bi civiliste rešila pred morilskimi naklepi režima in gre jasno za poskus izogniti se mednarodnemu posredovanju in odgovornosti pred sirskimi prebivalci," so sporočili.
Rusija ima v Sredozemlju deset vojaških ladij
Admiral ruske flote pa je povedal, da bo Rusija število ladij v Sredozemskem morju povečala na deset. Večina ladij bo v bližini Sirije, dodaja Viktor Čirkov. "Naloga je kristalno jasna – želimo se izogniti vsakršni grožnji varnosti Sirije. To je običajna praksa vseh flot po svetu, ki so na ogroženih področjih v trenutkih visokih napetosti," dodaja Čirkov.
Napovedal je tudi, da bo Rusija svojo floto v Sredozemlju dopolnjevala, vse dokler ne bo prepričana, da bo lahko brez težav opravila svojo nalogo. Sicer je Rusija v Sredozemsko morje ladje začela pošiljati lani, od lanskega decembra pa so prisotne tudi v vzhodnem delu Sredozemlja.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.