Tujina

ZDA imajo načrt o jedrskem posredovanju

Moskva/Bruselj/Berlin/Pariz/Washington, 11. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški zunanji minister Colin Powell je po prvotnem zanikanju potrdil, da je Pentagon pripravil tajni načrt jedrskega posredovanju proti državam, ki ogrožajo ZDA, kar naj še ne bi pomenilo napovedi vojaških napadov, je še dodal.

State Department
State Department FOTO: Reuters

Ameriško obrambno ministrstvo naj bi se pripravilo na jedrski napad na zloglasne ameriške sovražnice, ki imajo prav tako v rokah orožje za množično uničenje – Busheva "os zla" Irak, Iran, Severna Koreja ter Libija, Sirija, Kitajska in Rusija. O spornem dokumentu je spregovoril tudi Dick Cheney, ki se v okviru desetdnevne turneje mudi v Londonu. Cheney je poudaril, da ZDA nimajo usmerjenega jedrskega orožja proti neki konkretni državi.

Ameriški zunanji minister Colin Powell je včeraj za televizijo CBS povedal, da Rusija ne predstavlja jedrske grožnje in je zato izvzeta iz seznama potencialnih ciljev napadov. Kot je Powell poudaril, se Washington sedaj osredotoča na države, ki imajo ali razvijajo orožje za množično uničenje.

Svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleeza Rice je v intervjuju za NBC povedala, da je poročilo le odraz ameriške zaskrbljenosti glede razširjanja atomskega orožja.

Condoleezza Rice
Condoleezza Rice FOTO: Reuters

V Washingtonu zanikajo pisanje New York Timesa, po katerem so v kongresu podoben dokument na skrivaj obravnavali že od januarja. Nujno je razviti pametnejše in učinkovitejše jedrsko orožje, so zapisali, ki bi lahko uničilo dobro zavarovane podzemna skrivališča biokemičnega orožja.

Medtem pa Irak ostaja najverjetnejša naslednja tarča, jedrski napad pa je malo verjeten, je med obiskom v Londonu potrdil tudi podpredsednik Cheney.

Rusija zahteva pojasnila

Rusija še vedno pričakuje pojasnila ZDA glede poročanja časnika Los Angeles Times, ki je zapisal, da Pentagon pripravlja načrt o možni uporabi jedrskega orožja proti Kitajski, Rusiji, Iraku, Iranu, Severni Koreji, Libiji in Siriji.

"Moskva pričakuje pojasnila Washingtona na najvišji ravni," je v Moskvi dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov. "Če so ta poročila resnična, lahko povzročijo le obžalovanje in zaskrbljenost Rusije in celotne mednarodne skupnosti. To lahko tudi destabilizira in zaplete razmere," je dejal Ivanov, ki je še izrazil upanje, da bodo pojasnilom ameriškega državnega sekretarja Colina Powella sledila pojasnila z višje ravni, tako da bi bila mednarodna skupnost gotova, da tovrstni načrti ne obstajajo.

Na poročanje časnika LA Times se je danes z zaskrbljenostjo odzval tudi Peking. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je pojasnil, da Kitajska z omenjenim ameriškim načrtom ni seznanjena, ob tem pa menil, da bodo številne države po svetu izrazile nezadovoljstvo in zaskrbljenost.

Na poročanje časnika se je danes odzval tudi generalni sekretar zveze Nato George Robertson, ki pa je dejal, da tovrstnih navedb, ki so le redko zanesljive, nima navade komentirati. Dodal je še, da bo ta teden na sedež zveze Nato v Bruselj prišel visoki predstavnik State Departmenta za jedrsko politiko in nadzor oboroževanja.

Po podatkih nemške vlade ameriški načrti za napade ne obstajajo. "To so pretiravanja, ki ne ustrezajo resničnemu stanju," je danes dejala tiskovna predstavnica nemške vlade v Berlinu Uwe-Karsten Heye. "Odločeni smo zmanjšati jedrske zmogljivosti. Glede tega vprašanja ni nobenih sprememb," je dodala. Ponovila je še, da je tudi ameriški državni sekretar Colin Powell potrdil, da Washington nima konkretnih načrtov za vojaško posredovanje. Francosko obrambno ministrstvo pa je danes ponovilo stališče Pariza, da zavrača uporabo jedrskega orožja kot bojnega sredstva v okviru vojaške strategije.

Poročanje Los Angeles Timesa

Los Angeles Times je v soboto poročal, da je v zaupnem poročilu, ki je bilo januarja poslano v kongres, navedeno, da Pentagon pripravlja načrt za možno uporabo jedrskega orožja proti državam, ki razvijajo orožje za množično uničevanje. Dokument po navedbah časnika določa, da naj bi ZDA jedrsko orožje uporabile v treh primerih: proti ciljem, ki se lahko branijo proti konvencionalnemu orožju, kot povračilni ukrep za napade z jedrskim, kemičnim ali biološkim orožjem ter v "primeru nepričakovanih vojaških zapletov".

Dokument še navaja, da bi moral biti Pentagon pripravljen omenjeno orožje uporabiti v izraelsko-arabskem konfliktu, predvsem v primeru iraškega napada na Izrael, vojne med Kitajsko in Tajvanom in napada Severne Koreje na Južno Korejo.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij