Tujina

ZDA bodo poveljevale stabilizacijskim silam

Varšava/Bagdad/Washington, 06. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Štirje sektorji, na katere naj bi razdelili Irak, bodo pod skupnim vojaškim poveljstvom ZDA. Kaže, da so Poljaki dobili zagotovilo, da bodo njihovo vojsko v Iraku financirale ZDA. O vlogi zveze Nato in odnosih med članicami zveze pa se je z ameriškimi voditelji pogovarjal generalni sekretar Nata.

Informacije o poveljniški vlogi ZDA v povojnem Iraku je posredoval vodja poljskega urada za nacionalno varnost Marek Siwiec. Siwiec, ki se mudi na obisku v Washingtonu, je dodal, da je Poljska izrazila pripravljenost nadzirati enega od sektorjev, vse drugo pa je odprto, tudi vprašanje, ali je Poljska sposobna zbrati dovolj sredstev za to nalogo.

Mednarodnim stabilizacijskim silam v Iraku bodo poveljevale ZDA
Mednarodnim stabilizacijskim silam v Iraku bodo poveljevale ZDA FOTO: Reuters

Poljski obrambni minister Jerzy Smajdzinski, ki je prav tako na obisku v Washingtonu, pa je za poljski radio dejal, da je od ameriškega kolega Donalda Rumsfelda dobil "pozitiven odgovor" na vprašanje financiranja poljskih enot v Iraku. "V našem proračunu ni denarja za to," je dejal Smajdzinski. Varšava sicer ocenjuje, da bi napotitev poljskih enot v Irak za leto dni stala 90 milijonov dolarjev.

Medtem se je ameriška letalonosilka Kitty Hawk po koncu operacij v Perzijskem zalivu vrnila v matično oporišče na Japonskem. Kitty Hawk s posadko 3000 mož je najstarejša delujoča ameriška vojaška ladja, oporišče Jokosuka na Japonskem pa je zapustila sredi januarja.

Željo po nadzoru enega od sektorjev v Iraku je po pisanju španskega dnevnika El Mundo izrazila tudi Španija. Po navedbah časnika naj bi šlo za območje znotraj sektorja na jugu Iraka, ki naj bi ga vodila Velika Britanija. V ta namen je Španija pripravljena poslati v Irak 1500 vojakov. O podrobnostih sodelovanja Španije v okviru britanskega sektorja naj bi govorili ta teden v Londonu na konferenci držav, ki so pripravljene sodelovati v mednarodnih silah za stabilizacijo Iraka.

Poljska v Irak vabi Dance in Nemce

Ameriški predsednik George Bush je sporočil, da je nekdanjega ameriškega diplomata Paula Bremerja imenoval za posebnega predsedniškega odposlanca za Irak, ki bo nadzoroval prehod Iraka v demokracijo. "Gre za moža s številnimi izkušnjami, ki dobro izpelje, česar se loti," je dejal ameriški predsednik.

V pogovoru za ameriški dnevnik Washington Times je Smajdzinski v ponedeljek izrazil željo, da bi v sektorju pod nadzorom Poljske sodelovale tudi nemške in danske enote. Nemški obrabni minister Peter Struck se je na željo poljskega kolega odzval jezno. "O tem se Berlin in Varšava nista dogovorila. To je za nas popolno presenečenje, o tem nismo spregovorili niti besede," je ob koncu obiska v Washingtonu na poljski predlog dejal Struck. Dejal je, da tudi Danska ni bila seznanjena z željo Poljske, in napovedal, da se bo z danskimi predstavniki o tem pogovarjal v sredo, ko bo obiskal Koebenhavn.

Nemški obrambni minister je poljsko povabilo odločno zavrnil
Nemški obrambni minister je poljsko povabilo odločno zavrnil FOTO: Reuters

Sicer pa je Struck obisk v ZDA označil kot uspeh. "Dosegel sem, kar sem želel," je dejal. Kot je pojasnil po srečanju z ameriškim kolegom Donaldom Rumsfeldom, kaže, da se bodo nemško-ameriški odnosi, ki so se poslabšali zaradi iraške krize, kmalu izboljšali. Struck se je sešel tudi s svetovalko ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezzo Rice ter namestnikom ameriškega državnega sekretarja Richardom Armitagem.

Britanski dnevnik Financial Times v ponedeljkovi izdaji piše, da bi lahko Nemčija in nekatere druge članice Evropske unije zavrnile odobritev sredstev iz strukturnih skladov in velikodušno finančno podporo za poljsko kmetijstvo, če si Varšava lahko privošči, da v Irak pošlje več tisoč svojih vojakov.

Načrt proizvodnje nafte že prihodnji teden

Direktor za upravo na iraškem ministrstvu za nafto Tamer Gadban, ki so ga na položaj imenovali Američani, je napovedal, da bo že prihodnji objavljen načrt proizvodnje nafte v Iraku za prihodnja dva ali tri mesece. Gadban je za specializirani dnevnik International Oil Daily dejal, da je njegova vloga zgolj izvršna in ne politična, zato niti z zaposlenimi na ministrstvu niti z Američani ni razpravljal o tem, kdaj bo Irak začel izvažati nafto. Načrt, ki ga pripravljajo, se bo po Gadbanovih besedah nanašal le na notranji trg.

Načrt naftne proizvodnje naj bi bil v kratkem pripravljen (Foto: Reuters)
Načrt naftne proizvodnje naj bi bil v kratkem pripravljen (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Gadban, nekdanji direktor za načrtovanje na naftnem ministrstvu, je položaj, ki so mu ga ponudili Američani, sprejel v soboto.

Vloga Nata v Iraku še ni jasna

Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je najprej govoril z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, kasneje pa ga je v Beli hiši sprejel tudi predsednik ZDA George Bush, s katerim sta se po besedah tiskovnega predstavnika sveta za nacionalno varnost Seana McCormacka pogovarjala o uspehu vojne v Iraku. Govorila sta tudi o preoblikovanju zveze Nato in misiji v Afganistanu, pa tudi o možnosti, da bi Nato prevzel vlogo v Iraku, vendar po McCormackovih besedah nista prišla dlje od uvodnih razprav, ki jih je 3. aprila v Bruslju sprožil Powell.

Kaže, da vloga zveze Nato v povojnem Iraku še ni izoblikovana
Kaže, da vloga zveze Nato v povojnem Iraku še ni izoblikovana FOTO: Reuters

Robertson se je v Washingtonu sicer udeležil tudi srečanja Nato - Ukrajina, kjer je menil, da razhajanja znotraj zavezništva glede vojne v Iraku ne ogrožajo njegove trdnosti. "Ne vidim globljih razlik med razmišljanjem zaveznic na eni in drugi strani Atlantika niti med staro in novo Evropo," je na srečanju dejal Robertson.

Robertson je sicer po srečanju s Powellom poskrbel za presenečenje, ko je začel razlagati, da bo Nato kmalu prevzel vodenje mednarodnih mirovnih sil v Iraku, nakar se je na novinarsko opozorilo opravičil in dejal, da je mislil na Afganistan. Powell se je Robertsonu zahvalil za vse, kar je storil, da zavezništvo pripravi na prevzem vodenja mednarodnih sil za stabilizacijo in pomoč (ISAF) v Afganistanu prihodnje leto, kar po besedah državnega sekretarja potrjuje vrednost velikega zavezništva, ki je sposobno iti izven svojih tradicionalnih meja ter sprejeti odgovornost za soočanje z novimi grožnjami.

Robertson je izrazil prepričanje, da se bo novi, preoblikovani Nato sposoben uspešno kosati z grožnjami 21. stoletja. Glede Iraka pa je dejal, da se o tem zdaj pogovarjajo neuradno in še niso sprejeli nikakršne odločitve. Morda bo več jasno v naslednjih dneh. Powell je izrazil zadovoljstvo, da zveza Nato še vedno razglablja o svoji vlogi v povojnem Iraku in prav tako napovedal, da bodo o tem tekli pogovori še naprej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15