Predsednika ZDA in Rusije Barack Obama in Dmitrij Medvedjev sta na praškem gradu podpisala sporazum o zmanjšanju zalog strateškega jedrskega orožja, ki bo nasledil pogodbo Start iz leta 1991. Po podpisu je Obama dejal, da se s tem končuje zaostrovanje napetosti med Moskvo in Washingtonom, hkrati pa je tudi napovedal pogovore z Rusijo o protiraketni obrambi in balističnih raketah. Še pred tem pa bosta državi skušali poenotiti stališča glede sprejemanja sankcij proti Iranu.
"V Varnostnem svetu ZN se trudimo sprejeti ostre sankcije proti Iranu, saj ne bomo tolerirali nobenih posmehovanj glede sporazuma o neširjenju jedrskega orožja," je pojasnil ameriški predsednik in dodal: "Pričakujem, da bomo še to pomlad proti Iranu sprejeli ostre sankcije. Glede diskusije o ukrepih proti Iranu smo v zadnjih tednih dosegli napredek. V bistvu smo ga dosegali več mesecev, v prihodnjih tednih pa lahko v New Yorku pričakujemo razburljiva pogajanja".
Medvedjev pa je menil, da sporazum "omogoča dvig sodelovanja med Rusijo in ZDA na višjo raven", pri čemer sam poudarja, da je dosežen rezultat dober, kljub temu da pogajanja niso bila lahka. Glede Irana obžaluje, da ni odgovoril na številne konstruktivne predloge mednarodne skupnosti, zato ne izključuje možnosti, da bo vprašanje prevzel Varnostni svet ZN. Hkrati je še pojasnil, da je bil pogovor z Obamo o iranskem jedrskem vprašanju povsem iskren.
Za slabo tretjino manj jedrskega orožja
Nova pogodba o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve obema državama sicer pušča dovolj jedrskih konic za večkratno razstrelitev sveta, vendar jih bosta lahko druga proti drugi odslej usmerili precej manj. V skladu z novimi zavezami morata Moskva in Washington število strateških jedrskih konic na izstrelitvenih napravah zmanjšati na 1550. Gre za 74-odstotno zmanjšanje glede na omejitve iz izvirnega Starta (pogodbe iz leta 1991, ki sta jo podpisala George Bush starejši in Mihail Gorbačov) ter 30-odstotno zmanjšanje glede na omejitve iz Moskovske pogodbe iz leta 2002. ZDA in Rusija imata skupaj v lasti 95 odstotkov vsega jedrskega orožja na svetu.
Praga za prizorišče današnjega zgodovinskega podpisa ni bila izbrano slučajno. V češki prestolnici je imel namreč Obama pred skoraj natanko letom dni odmeven govor, v katerem je svetu razkril svojo vizijo sveta brez jedrskega orožja. Takrat je odločno zavrnil pesimizem, da odprava jedrske grožnje ni mogoča in pozval k boju za pravico ljudi 21. stoletja, da živijo v svetu brez strahu. Kot edina jedrska sila, ki je doslej uporabila jedrsko orožje, imajo ZDA moralno dolžnost voditi v tem boju, je poudaril Obama ter jasno in odločno potrdil zavezanost, da to tudi storijo.
Sporazum pozdravlja tudi Slovenija
Premier Borut Pahor in zunanje ministrstvo sta danes pozdravila podpis sporazuma o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve med ZDA in Rusijo. Premier je poudaril, da podpis sporazuma razume kot znak miroljubja v svetu. "Vedno grozi možnost, da se konflikti prelevijo v nestabilnost večjih razmer. Danes imamo podpis sporazuma, ki je signal vere in upanja v to, da bomo tudi krizo in konflikte rešili po mirni poti," je še povedal.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.