V zadnjih 24 urah je na italijanski otok Lampedusa prispelo okoli 2000 novih prebežnikov iz severne Afrike, kar je največ, odkar se je begunski val letos vnovič začel. Na otoku je tako trenutno okoli 5500 beguncev, ki so zaradi nevzdržnih higienskih razmer danes začeli gladovno stavkati. Ker je v begunskem centru prostora le za okoli 850 ljudi, mora večina prebežnikov noči preživljati v šotorih, poleg slabih higienskih razmer pa so težave tudi z razdeljevanjem hrane. Begunci tako zahtevajo, da jih premestijo na celino, poročajo italijanski mediji.
V zadnjih treh dneh je na Lampeduso skupaj prispelo več kot 3700 beguncev, ki jih italijanske oblasti v zadnjem tednu premeščajo na Sicilijo. V mestu Mineo je trenutno okoli 2000 severnoafriških beguncev. Zaradi premeščanja beguncev v Mineo so že protestirali pristaši stranke Desnica.
Največ skrbi pa Visokemu komisariatu Združenih narodov za begunce UNHCR trenutno povzročata dva čolna, ki sta bila na poti iz Libije in sta prek satelitskih telefonskih povezav poklicala na pomoč. Po besedah predstavnice UNHCR Laure Boldrini čolnov, na katerih je mnogo žensk in otrok, še niso uspeli najti.
Italijanski notranji minister Roberto Maroni je v pogovoru za časnik Corriere della Sera dejal, da so tunizijske oblasti obljubile zaustavitev begunskega vala, a da rezultatov še vedno ni. "Če v prihodnjih nekaj dneh ne dobimo konkretnih znamenj, bomo začeli s prisilnim vračanjem," je napovedal Maroni.
EU in Libija sta imeli sklenjen dogovor, po katerem je Libija ostreje nadzirala svojo mejo. Tako je oktobra lani Bruselj Libiji namenil 50 milijonov evrov za prihodnji dve leti. Gadafi pa je že ob začetku konflikta v državi zagrozil, da dogovora ne bo več spoštoval, če bo Zahod podpiral upornike.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.