Tujina

Zapornikom bodo sodili v ZDA

Washington, 21. 10. 2009 08.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.Š./STA/Reuters
Komentarji
4

Ameriški senat bo dovolil sojenje ujetnikom iz Guantanama v ZDA. Seveda pa mora Obamova administracija 15 dni pred premestitvijo zagotoviti, da zapornik ne predstavlja tveganja za varnost.

Lisice za noge na tleh v Guantanamu
Lisice za noge na tleh v Guantanamu FOTO: Reuters

Ameriški senat je v torek z 79 glasovi proti 19 dovolil nadaljevanje selitev ujetnikov iz taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi na sojenje v ZDA, a to še ne pomeni, da bodo senatorji dovolili izpustitev nedolžnih ujetnikov na ameriških tleh. Tisti, ki bodo na sojenu v ZDA oproščeni vseh obtožb, ne bodo smeli ostati v državi, četudi jih nobena druga država ne bo hotela sprejeti. Poleg tega pa obsojene osebe ne bodo odslužile svoje kazni v ZDA.

Barack Obama
Barack Obama FOTO: Reuters

Predstavniški dom je podoben ukrep sprejel že v začetku oktobra. Senatna zelena luč za nadaljevanje premeščanja zapornikov na sojenje v ZDA pa je prišla s pogoji. Administracija Baracka Obame mora pred novimi premestitvami izdelati nov načrt, poleg tega pa mora 15 dni pred nameravano premestitvijo zagotoviti, da zapornik ne predstavlja tveganja za varnost.

Republikanska opozicija selitvi zapornikov na ameriška tla tudi za sojenje je sicer povsem politična, saj so v ZDA, predvsem v New Yorku, opravili že številne sodne procese proti teroristom. Nekateri republikanci so še poudarili, da si tujci ne zaslužijo, da bi jim sodili v ZDA in da bi bili zaščiteni na podlagi ameriškega pravosodnega sistema.

Zapor Guantanamo
Zapor Guantanamo FOTO: Reuters

Ameriško vrhovno sodišče se trenutno ukvarja s skupino kitajskih Uigurov, ki so bili zaprti v Guantanamu in so jih kasneje oprostili vseh obtožb, sedaj pa morajo zapustiti ZDA. Odvetniki trdijo, da bi jim ZDA morale dovoliti, da prebivajo v ZDA, saj so kot muslimanska etnična manjšina na Kitajskem podvrženi preganjanju.

Zaprtje Guantanama

Predsednik ZDA Barack Obama je januarja ukazal zaprtje taborišča Guantanamo do konca januarja 2010. A se je takoj soočil z opozicijo republikancev in demokratov v senatu, ki nasprotujejo selitvi zapora v ZDA, še bolj pa izpuščanju nedolžnih ujetnikov na ameriških tleh. Po nedolžnem zaprti lahko računajo na prostost le v tujih državah, kjer so jih pripravljeni sprejeti. Teh pa je za zdaj le malo.

Če so politiki v ZDA prestrašeni, pa so Obami pri odstranjevanju madeža na ameriškem ugledu pripravljeni pomagati upokojeni vojaki. Skupina upokojenih generalov in vojnih veteranov je v torek sprožila kampanjo za zaprtje Guantanama z imenom "Zaprite Gitmo takoj". Za zdaj imajo za televizijske oglase, s katerimi pozivajo kongres, naj zavrne "propadle politike Georgea Busha in Dicka Cheneyja" na voljo le 100.000 dolarjev.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skydrol7
21. 10. 2009 20.17
najbolj da jim dajo drzavljanstvo in sluzbo voznika taxi-ja v new yorku...
rok18488
21. 10. 2009 16.34
nedolžni ne bodo smeli ostati v ZDA?? če so pa NEDOLŽNI on naj se raje bolj osredotoči na končanje vojne v iraku in afganistanu, ne pa da pošilja še več vojakov tja..... nobelovec....za mir??
privat.baldrick
21. 10. 2009 13.56
Guantanamo, namen ga je zapreti, sodne procese izvršiti v US, nedožni ali ne, ne vemo kaj potem, če so nedožni predmet etničnih razlikovanj matičnih držav. We hope for a Houston kidnap.
ninja.subversion
21. 10. 2009 11.13
kaj je obama naredil po svoji izvolitvi razen to da je poskrbel da imajo tisti ki so imeli veliko, še več! edini katerim je pomagal so bankirji, ter pocasi tlakuje cesto za novi svetovni red, svet kjer ima država popoln nadzor nad individualizmom