Teden dni pred tamkajšnjimi volitvami izraelski premier Benjamin Netanjahu obljublja, da bo, v primeru ponovne izvolitve, izraelsko suverenost razširil na območje doline reke Jordan in do obal Mrtvega morja oziroma do jordanske meje, poroča BBC.
Ameriški mirovni načrt je "zgodovinska priložnost, da podelimo izraelsko suverenost naselbinam v Judeji in Samariji", je dejal Netanjahu in ob tem uporabil judovski biblični imeni za južni in severni del Zahodnega brega.
Medtem ko namerava počakati na predstavitev načrta, preden bo to storil, pa lahko nemudoma to stori v Jordanski dolini, je dodal izraelski premier.
'Palestinska območja niso del Netanjahujeve volilne kampanje'
Oblasti v Jordaniji, Turčiji in Savdski Arabiji so se na te napovedi že ostro odzvale, Arabska Liga pa je namere premierja označila za agresijo. Palestinski diplomat Saeb Erekat je po poročanju BBC dejal, da bi aneksija delov Zahodnega Brega predstavljala vojni zločin, ki bi "pokopal vsakršne možnosti za mir".
Palestinski premier Mohamed Štajeh je že pred izjavo izraelskega kolega opozoril pred tovrstnimi potezami, ko je dejal, da "palestinska območja niso del Netanjahujeve volilne kampanje". Predstavnik palestinskih oblasti je posvaril, da Netanjahujeve obljube spodkopavajo vse možnosti za izraelsko-palestinski mir
Savdska tiskovna agencija Spa je prenesla stališče kraljevega dvora, ki je Netanjahujeve besede označil kot zelo nevarno eskalacijo proti Palestincem in brezobzirno kršitev ustanovne listine ZN ter načel mednarodnega prava. Rijad se je tudi zavzel za nujno srečanje 57 zunanjih ministrov držav članic Organizacije islamske konference ter mednarodno skupnost pozval, naj obsodi in zavrne Netanjahujevo napoved.
Napovedi Netanjahuja je obsodil tudi Svet za sodelovanje zalivskih držav (GCC), ki ga vodi Savdska Arabija. Po oceni sveta, politične in gospodarske povezave šestih z nafto bogatih sunitskih držav, so napovedi izraelskega premierja v nasprotju z mednarodnim pravom.
Kritičen je bil tudi jordanski zunanji minister Ajman Safadi, ki je obsodil volilno obljubo. "Netanjahujeva namera, da uveljavi izraelsko suverenost v Jordanski dolini in nad severnim Mrtvim morjem, bi pahnila celotno regijo v nasilje," je opozoril. Poudaril je, da Netanjahu s svojimi enostranskimi ukrepi tvega uničenje celotnega mirovnega procesa in pomeni grožnjo miru in varnosti v regiji.
Organizacija islamskega sodelovanja (OIC) je napovedala izredno srečanje zunanjih ministrov za nedeljo, na katerem bodo razpravljali o "resni izraelski zaostritvi razmer". Srečanje so sklicali na pobudo Savdske Arabije, so sporočili danes.
ZN: Takšna poteza ne bo imela nobenega mednarodnega pravnega učinka
Tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujaricc je v odzivu dejal, da takšna poteza ne bo imela nobenega mednarodnega pravnega učinka. Dodal je, da je bilo stališče generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa vedno jasno – enostranski ukrepi ne pomagajo mirovnemu procesu. "Vsaka izraelska odločitev, da vsili svoje zakone, nadzor ali upravo nad zasedenim Zahodnim bregom je brez mednarodnega pravnega učinka. To bi bilo uničujoče za oživitev pogajanj in mir v regiji ter za bistvo rešitve dveh držav," je še dejal Dujaricc.
"Politika gradnje naselbin in širitve ni v skladu z mednarodnim pravom, tovrstna dejanja pa zmanjšujejo možnost rešitve dveh držav ter možnosti za trajen mir," je pojasnil neimenovani tiskovni predstavnik EU.
Zaradi napovedi je zaskrbljenost izrazila tudi Moskva. Rusko zunanje ministrstvo je opozorilo, da bi uresničitev napovedi lahko vodila do "ostrega stopnjevanja napetosti v regiji in spodkopala upe v vzpostavitev dolgo pričakovanega miru med Izraelom in njegovimi arabskimi sosedami". Opozorili so tudi na "ostre negativne odzive" arabskih držav in ponovili poziv k neposrednim pogovorom med Izraelom in Palestinci. Netanjahu se bo sicer v četrtek v Sočiju srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Izrael je Zahodni breg zasedel v vojni leta 1967
Že pred parlamentarnimi volitvami aprila je Netanjahu napovedal priključitev izraelskih naselbin na Zahodnem bregu, a tega ni uresničil. Nedavno je ponovil svojo obljubo.
Dolina reke Jordan je ob meji z Jordanijo in predstavlja, po podatkih izraelske človekoljubne organizacije Betselem, okoli 30 odstotkov Zahodnega brega, okoli 90 odstotkov doline pa je po sporazumu iz Osla pod izraelskim nadzorom. Na območju doline živi okoli 60.000 Palestincev in 5000 Izraelcev. Izrael je v preteklosti večkrat poudaril strateški pomen doline za lastno varnost.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.