Arabska televizijska mreža Al Džazira je poročala, da je iraška uporniška skupina izpustila dva francoska novinarja, Christiana Chesnota in Georgesa Malbrunota, ki ju je zadrževala od avgusta letos. Uporniki so še zatrdili, da sta talca že na francoski ambasadi v Bagdadu. Francoski premier Jean-Pierre Raffarin, francosko zunanje ministrstvo in urad predsednika Jacquesa Chiraca so izpustitev ugrabljenih novinarjev že potrdili. Izpustitev so sicer pozdravili tudi visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Javier Solana, predsednik Evropskega parlamenta Josep Borell in britanski minister za evropske zadeve Denis MacShane.
Novinarja se sicer še vedno nahajata v Bagdadu, od koder naj bi v sredo poletela v Pariz, čeprav so se pred tem pojavile informacije, da sta že v Amanu. Tiskovni predstavnik jordanske vlade je zanikal navedbe brata enega od novinarjev, da sta Chesnot in Malbrunot že v Amanu. "Po informacijah, ki jih imamo, francoska talca nista na jordanskem ozemlju," je povedal tiskovni predstavnik.
Francoska novinarja so ugrabili 20. avgusta letos, ko sta skupaj z voznikom Mohamedom al Džundijem potovala v iraško mesto Nadžaf.
V eksploziji v Mosulu 24 mrtvih
Silovita eksplozija, ki je odjeknila v ameriškem oporišču blizu Mosula, je zahtevala več smrtnih žrtev in ranjenih. V eksploziji je umrlo 24 ljudi, najmanj 60 pa je ranjenih.
Tiskovni predstavnik ameriške vojske je za televizijo Al Arabija povedal, da so med žrtvami Američani in pripadniki iraških varnostnih sil. V napadu naj bi sicer življenje izgubilo 19 ameriških vojakov. Vzrok eksplozije, ki naj bi jo sprožilo več raketnih izstrelkov, zaenkrat ni znan, obstaja pa sum, da je šlo za samomorilski napad.
Bela hiša je napad že obsodila. Ameriški predsednik George Bush je dejal, da so bili umrli vojaki na misiji za mir, tiskovni predstavnik Scott McClellan pa je izjavil, da nasilje ne bo spravilo s tira demokratičnega procesa v Iraku. McClellan sicer ni želel povedati več podrobnosti o eksploziji.
Novo nasilje in žrtve v Iraku
Ameriška vojska pa je bombardirala cilje v mestu Hit zahodno od iraške prestolnice, pri čemer je bilo ubitih šest ljudi, sedem jih je bilo ranjenih. Po besedah predstavnika tamkajšnje bolnišnice je bilo v napadu poškodovanih več avtomobilov in dve hiši. Domnevni Sadamovi privrženci so v Bakubi ustrelili iraškega jedrskega znanstvenika, ki je odhajal na delo na univerzo. Tako naj bi se mu maščevali, ker je o skrivnostih Sadamovega skrivnega jedrskega programa govoril s predstavniki ameriške vojske in iraške vlade.

V eksploziji avtomobila bombe v bližini mesta Havija zahodno od mesta Kirkuk je bilo v ponedeljek ranjenih pet ameriških vojakov in en iraški civilist, je danes sporočila ameriška vojska in dodala, da so na kraju dogodka že prijeli domnevnega napadalca.
Blair nenapovedano v Iraku
Britanski premier Tony Blair se je na nenapovedanem obisku v Iraku sestal z začasnim iraškim premierom Ijadom Alavijem. Blair je izrazil upanje, da se bodo Iračani množično udeležili splošnih volitev, ki so predvidene za 30. januar prihodnje leto. Na skupni novinarski konferenci z Alavijem je Blair med drugim razmere v Iraku opisal kot spopad med demokracijo in terorjem.
Kot je dejal Alavi, je iraška vlada zavezana temu, da bodo volitve potekale prihodnji mesec, tako kot je predvideno, kljub pozivom za njihovo preložitev zaradi nadaljevanja nasilja. "Pričakovali smo, da se bo nasilje okrepilo, ko se bodo volitve približevale," je dejal začasni iraški premier.
Gre za Blairov prvi obisk v Bagdadu in tretji obisk v Iraku po strmoglavljenju tamkajšnjega režima Sadama Huseina, podrobnosti o tokratnem obisku pa zaradi varnostnih razlogov niso razkrili. Blair se je v državi mudil sredi lanskega leta in januarja letos, ko je obiskal britanske enote, ki so nameščene na območju Basre na jugu Iraka.

Vedno več množičnih grobišč
Prav tako blizu Kirkuka pa so Iračani včeraj odkrili množično grobišče, v katerem je bilo 50 trupel. Med urejanjem zemljišča pa je na severu Iraka, v bližini kurdskega mesta Sulejmanija nek delavec prav tako odkril množično grobišče. V njem naj bi bilo 500 trupel, med njimi tudi ženske in otroci.
Bolgarski vojaki v Irak
Italijanski premier Silvio Berlusconi je izjavil, da se bo Italija o postopnem umiku svojih sil iz Iraka pogovarjala z iraško vlado, ki bo oblikovana po januarskih volitvah. Berlusconi je sicer dodal, da za umik niso določeni še nobeni datumi. Bolgarija, ki je nova članica Nata, pa namerava do leta 2006 v Kabul poslati 350 svojih vojakov, ki naj bi delovali v okviru mednarodnih varnostnih sil Isaf.
Madžarski vojaki zapustili Irak
Madžarsko obrambno ministrstvo je medtem sporočilo, da je Irak zapustil zadnji vojak madžarskega kontingenta. 300 članov tega kontingenta, ki je imel oporišče v mestu Hila 100 kilometrov južno od Bagdada, bo tako doma praznovalo božič, je povedal predstavnik madžarskega obrambnega ministrstva.

Madžarski premier Ferenc Gyurcsany novembra ni dobil odobritve parlamenta za trimesečno podaljšanje mandata madžarskih vojakov v Iraku, ki bi tako državo zapustili po januarskih splošnih volitvah. Premier je sicer potrdil, da bo Budimpešta v Irak poslala nov kontingent v okviru programa zveze Nato za urjenje iraških varnostnih sil.
Tudi Nizozemska naj bi navkljub pritiskom ZDA, Velike Britanije in Japonske marca naslednje leto umaknila 1.350 svojih vojakov.