
Z berlinskega Tempelhofa, nekoč največjega letališča na svetu, sta v četrtek natančno ob 23.55 vzleteli še zadnji letali. Simbolično sta poleteli v smeri prihodnjega glavnega berlinskega letališča Berlin Brandenburg International (BBI).
Tempelhof je veljal za simbol upanja v hladni vojni. Prek njega so namreč v času berlinskega zračnega mostu v letih 1948 in 1949 prebivalcem mesta dostavljali hrano. Propelersko letalo Douglas DC-3, s kakršnimi so takrat priskočili Berlinčanom na pomoč, je bilo tudi eno od dveh zadnjih, ki sta vzleteli s Tempelhofa. Drugo je bilo letalo vrste Ju-52, ki ga je nemška letalska družba Lufthansa uporabljala od leta 1932.

Zadnji redni linijski let je z najstarejšega komercialnega letališča na svetu vzletel ob 22.17. To je bilo letalo dornier 328 letalske družbe Cirrus na poti v Mannheim. Ker je želelo vseh 31 potnikov zgodovinski trenutek zamrzniti na fotografijah, je vzletelo s skoraj polurno zamudo.
Zadnje vzlete s Tempelhofa je na letališču pospremilo okoli 800 posebej povabljenih gostov, med njimi berlinski župan Klaus Wowereit, pred letališčem pa več kot sto protestnikov, ki so se pred tem vrsto let neuspešno borili proti zaprtju. Pod geslom "Sramota za Berlin – sramota za Nemčijo" so še zadnjič izkazali svoje nasprotovanje zaprtju letališča, ki ga ni mogel preprečiti niti aprilski spodleteli referendum.
Nadaljnja usoda letališča, ki spada med zgodovinske spomenike in se ga ne sme porušiti, za zdaj ostaja nejasna. Berlin bo predloge glede njegove prihodnje vloge sprejemal do januarja 2009. Vlagatelji so doslej predlagali odprtje biotehniškega parka ali filmskega studia, med predlogi Berlinčanov pa sta se znašla ogromna knjižnica in muzej letalstva.

KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.