Tujina

Zadnji intervju Politkovske

London/Moskva, 25. 11. 2006 11.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Novinarka je Putina krivila za tragedijo v Beslanu. V Londonu testirajo vse, ki so se srečali z Litvinenkom.

Ana Politkovska je bila zelo kritična do vlade predsednika Putina
Ana Politkovska je bila zelo kritična do vlade predsednika Putina FOTO: POP TV

Britanska televizijska mreža BBC je v petek prvič objavila pogovor, ki ga je aprila posnela z rusko novinarko Ano Politkovsko, ki so jo 7. oktobra neznanci ubili pred njenim stanovanjem v Moskvi. V pogovoru za BBC je Politkovska dejala, da ruski predsednik Vladimir Putin "ubija demokracijo", posredno pa ga je obtožila tudi zaradi teroristične drame s talci, ki se je leta 2004 odvila v šoli v Beslanu.

Kot je pojasnila Politkovska, je Putinova politika ter njegovo nerazumevanje dejstva, da ljudje zahtevajo nekatere pravice, tisto, kar ustvarja teroriste. "Predsednik je postal brez programa. Če bi obstajali neodvisni mediji, bi Putina raztrgali na koščke," je dejala ter posvarila, da bo za Putinom ostala "sovjetska država z zatiranimi mediji in močnimi fašističnimi tokovi".

Vedno več obtožb na račun Putina

Pogovor so objavili na dan, ko je bivši ruski vohun Aleksander Litvinenko, ki je v zadnjem času preiskoval umor Politkovske, zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem umrl v bolnišnici v Londonu. V pismu, ki ga je narekoval tri dni pred smrtjo, je za svojo zastrupitev obtožil Putina. Ta je obtožbe že zavrnil kot "politično izzivanje".

Je kriv ruski tajkun?

Aleksandra Litvinenka so zastrupili z radioaktivnim polonijem
Aleksandra Litvinenka so zastrupili z radioaktivnim polonijem FOTO: Reuters

Ruski časnik Rosijska Gazeta je poročal, da bi za Litvinenkovim umorom lahko stal ruski tajkun Boris Berezovski, ki živi v izgnanstvu v Veliki Britaniji. Po drugi strani pa bi bil lahko umor tudi svarilo Berezovskemu s strani njegovih "mafijskih" poslovnih partnerjev. Vendar pa večina to možnost zavrača. Ruska mafija namreč na Otoku ni umorila še nikogar.

Prav tako pa ni mogoče izključiti možnosti, da so "izdajalca" likvidirali ruski specialci. Litvinenko je v preteklosti delal tako za sovjetsko obveščevalno službo KGB kot njeno rusko naslednico FSB. Leta 1998 je javno obtožil nadrejene, da so mu ukazali umor Berezovskega, slednji pa je danes prepričan, da za zastrupitvijo Litvinenka stoji prav Moskva. Nasprotniki te teorije verjamejo, da bi Putinov režim, če bi ga želel utišati, to storil na hitro in z malo publicitete. Lahko bi uprizorili rop ali prometno nesrečo, so prepričani.

Rusijo zaprosili za pomoč

Britanska policija išče očividce, ki bi jim lahko razkrili, s kom se je Litvinenko v zadnjih dneh dobival. Preverili pa bodo tudi obe bolnišnici, v katerih se je žrtev zdravila.

Britanska vlada je medtem Rusijo zaprosila za pomoč pri preiskavi Litvinenkove smrti. Potem ko so v njegovem urinu našli sledi izredno strupenega radioaktivnega elementa polonija 210, pa je Scotland Yard v petek sporočil, da so sledi radioaktivne snovi odkrili v londonskem suši baru, kjer se Litvinenko na dan zastrupitve srečal z Italijanom Mariom Scaramellom, v hotelu, kjer se je pred tem srečal z neimenovanim Rusom in nekdanjim sodelavcem iz sovjetske obveščevalne službe KGB Andrejem Lugovojem, ter v njegovem londonskem stanovanju.

Dostop do vseh treh območij je policija zaprla za javnost. Pregledujejo tudi posnetke tam postavljenih varnostnih kamer. Zdravstvene oblasti so vse ljudi, ki so se tam zadrževali, pozvale, naj se zglasijo pri njih, kjer bodo dobili nasvete, kako ravnati. Obljubili so tudi, da bodo testirali zaposlene v hotelu in suši baru, zdravnike, ki so pomagali Litvinenku, ter nejgovo družino. S tem želijo predvsem preprečiti paniko. Polonij 210 je namreč nevaren le ob zaužitvi ali če pride v stik z rano.

Kdo je izdelal morilsko orožje?

Preiskava je v polnem teku, za zdaj pa je gotovo le, da so nekdanjega vohuna zastrupili namerno, čeprav britanska policija njegove smrti še ni razglasila za umor. Izjemno strupena radioaktivna snov polonij 210 je namreč dostopna le državam ali izjemno bogatim posameznikom z dobrimi zvezami. “Polonij 210 ni nekaj, kar bi pogosto uporabljali v raziskovalnih laboratorijih. Morali so ga prinesti od nekod. Morali so ga narediti. Narediti ga je treba v jedrskem objektu,” je razložila Gaia Vince z znanstvene revije New Scientist Magazine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rokca@email.si
25. 11. 2006 21.50
Če se bo v zvezi s to smrtjo oglasil Bush, bo kriva ali Koreja ali pa Iran. Te metode ruske KGB al pa STASIJA so res svinjske. In ponavadi se ne da nič raziskat, ker vse morebitne priče po nekem naključju izginejo, naredijo samomor ali preminijo v letalski nesreči skupaj s kakšnimi 200 nedolžnimi žrtvami.
rokca@email.si
25. 11. 2006 21.50
Če se bo v zvezi s to smrtjo oglasil Bush, bo kriva ali Koreja ali pa Iran. Te metode ruske KGB al pa STASIJA so res svinjske. In ponavadi se ne da nič raziskat, ker vse morebitne priče po nekem naključju izginejo, naredijo samomor ali preminijo v letalski nesreči skupaj s kakšnimi 200 nedolžnimi žrtvami.
mr.remington@gmail.com
25. 11. 2006 21.19
Ne vem če je daleč - pri Bushu se za vse smrti ve, pri Putinu pa ...
victoriosus
25. 11. 2006 20.52
Oba sta grozna. Razlika je v tem, da Bush ubija Iračane, Putin pa lastne ljudi. Kot v starih železnih časih...
kritika@email.si
25. 11. 2006 13.11
Res je, Putin je morilec ampak je še vedno daleč za Bushem. Po številu žrtev, če nič drugega.
Rijad Proši?
25. 11. 2006 13.06
Putin je veliko slabši od Busha, morilec.